Dijital Dönüşüm...

Mahlül Sk. No:9 Beyoğlu / İstanbul
bilgi@vioajans.com+90 (212) 369 6181
Google Ads Google Reklam

Google Ads Yönetimi (Google Reklam)

Google Ads veya Google Reklam, Arama Motoru Pazarlaması veya SEM, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERPS) görünürlük kazanmak için ücretli taktikler kullanan bir pazarlama stratejisidir.

Çoğu kişi SEM hakkında konuşurken, Google Ads’den (Google Reklam) bahsediyor. Google, dünyanın bir numaralı arama motorudur (Microsoft’un sahip olduğu Bing’in göz ardı edilmemesi gerekir) ve platform her gün 3,5 milyardan fazla arama almaktadır. Bu, yılda yaklaşık 1,2 trilyondur.

Google yerine Baidu kullanan Çin’de 4,54 milyar İnternet kullanıcısı olduğunu ve yaklaşık 854 milyonunun Çin’de olduğunu düşündüğünüzde bu sayı daha da şaşırtıcı. Peçete matematiğinin arkası, İnternet kullanıcısı başına günde bir Google araması tahmin ediyor.

Bugün sadece Google araması devasa değil, aynı zamanda Google Aramaları da her yıl yaklaşık %10 oranında büyüyor.

Konuları daha da ilginç hale getirmek için, tüm Google aramalarının yaklaşık %16 ila %20’si yenidir, yani daha önce hiç aranmamışlardır. Bu, SEO’ların ve Google Reklam pazarlamacılarının her yıl yalnızca Google’da farkındalık yaratmak ve müşterileri yakalamak için önemli bir yeni fırsat aradıkları anlamına geliyor.

SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Google reklamları ve SEM ücretli edinmedir (PPC), Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ise arama sonuçlarında anahtar kelimeler için organik olarak sıralama yapmayı amaçlar.

Google Reklam Kampanyalarınızı etkinleştirdiğinizde, reklamlarınız canlı olarak gösterilir ve kullanıcılar sitenize girmeye başlar. SEM (Google Reklamları), reklamları oluşturmayı ve optimize etmeyi, aynı zamanda reklamlardaki yerleşim için ödeme yapan bir bütçe belirlemeyi ve yönetmeyi içerir. SEM, kısa sürede büyük miktarda trafik çekmenin çok etkili bir yoludur.

SEO biraz daha zaman alır. Sıralayabileceğiniz anahtar kelimeleri hedeflemeyi ve arayanların aradığı değeri sunan gerçekten iyi içeriğe sahip olmayı gerektirir. SEO ile işletmeler, reklamların yerleşimi için doğrudan SEM(Google Reklam)’de yaptıkları gibi ödeme yapmazlar. Arama motorlarını içeriklerini SERP’lerin en üstünde sergilemek üzere etkilemek için çeşitli stratejiler kullanırlar.

Burada gerekli olanı bir kenara bırakalım. SEO ve SEM mutlaka birbirini dışlayan stratejiler değildir. Kartopu yapan anlık trafiğinizi uzun vadeli trafiğe (ve nihayetinde daha fazla müşteriye) çekmek için tam dönüşüm hunisi yaklaşımının bir parçası olarak her ikisinden de yararlanmanın yolları vardır ancak buna daha sonra değineceğiz.

Google SEM’de Uzmanlaşmak: Ne Gerekiyor?

İster bağımsız bir işletme ister bir Google Ads Yönetim Hizmeti veya bir Google Ads Ajansı olun, becerilerinizi bir profesyonel gibi geliştirmek için zaman ayırmanız gerekir.

Google Ads konusunda uzman olmak, Arama, Alışveriş Ekranı, Video ve Gmail reklamları (ayrıca Google’ın en yakın SERP rakiplerinden biri olan Bing Ads) dahil olmak üzere Google’ın tüm hizmet paketinde uzmanlaşmak anlamına gelir.

Düzinelerce başarılı kampanyayla çizgilerini kazanan pazarlamacılar ve ajanslar, tüm Google spesiyaliteleri için bir sertifika olan Google Ajans İş Ortağı olur.

2020’de başarılı bir Google Ads ajansı olmak, sektörde olabildiğince güncel kalmayı gerektirir. Google’ın, binlerce dijital işletmeyi önemli ölçüde etkileyen, endüstriyi sarsan haberler ve algoritma güncellemeleri yayınladığı biliniyor ve en son endüstri trendlerinin ve Google ürün tekliflerinin zirvesinde değilseniz, kendinizi sadece daha azına koyacaksınız- optimalden daha fazla durum.

Google SEM, Google’ın açık artırma dinamikleri ve sistemleri konusunda bilgili olmak demektir. Bunu yapmak, en iyi dönüşüm veya işlem başına maliyetle sonuçları en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bunu ihmal etmek, çok az işletme sahibinin yapabileceği bir hata olan, aşırı teklif vermenize veya sayfalarınıza düşük trafik göndermenize neden olacaktır.

Google SEM’in en önemli bileşenlerinden biri, onu tam bir dönüşüm hunisi stratejisinin parçası olarak dahil etmektir. Bunu yeterince vurgulayamayız, bu yüzden tekrar söyleyeceğiz. Tam dönüşüm hunisi stratejisi kullanın.

Farkındalık aşamasından satın alma veya dönüşümün gerçekleştiği ana kadar kullanıcının yolculuğunun tüm noktalarına değinen tam bir dönüşüm hunisi stratejisi ve hatta kullanıcıları sürekli olarak markanıza aşina tutmak için bir tür elde tutma bileşeni tasarlayın.

Örneğin, birçok lüks ürün, potansiyel alıcının pişmanlığını veya marka şüphelerini ortadan kaldırmak için, bütçelerinin bir kısmını, özellikle satın aldıkları aynı yüksek kaliteli ürünlerle kullanıcıları hedeflemeye ayırır.

google ads google reklam

Son düşünceler

Google SEM, belirli hedefler için başarıya ulaşmak için tüm kanalları kullanan toplam pazarlama stratejisinin hayati bir parçasıdır. Anlık ve güvenilir trafiği artırmak için mükemmel bir yoldur, ancak reklam bütçenizi hızlı bir şekilde tüketebileceği için yakından izlenmelidir.

Bir ekibi diğerinden ayıran şey, aynı tutarlı yüksek oktanlı sonuçlarla teknoloji, finans, tıbbi, perakende, e-iletişim, B2B ve müşteri adayı oluşturma dahil olmak üzere tüm büyük dikeylerde kampanyalar yürütme becerisidir.

Vio olarak, yükselen yıldız girişimlerden multi-milyon dolarlık şirketlere kadar, kişiselleştirilmiş bir dokunuş gerektiren son derece farklı bütçelere sahip iki kategoride herkesle çalıştık.

Google reklamları mükemmel bir reklam yönetimi gerektirir.

Örneğin, bir B2B ödeme işleme şirketi bize ayda 20.000 $ ‘lık bir bütçeyle geldiğinde, 80 $’ lık bir CPL’ye düşürmek istedikleri 150 $ ‘ın üzerinde yüksek bir olası satış başına maliyete sahipti.

Arama kampanyalarındaki verimsizlikleri gidermek için hesap yapısını tamamen değiştirdik, içeriği ve kopyası daha iyi olan yeni açılış sayfaları tasarladık, yeni ödeme işleme hesapları için müşteri adayı oluşturma stratejisi olarak kart okuyuculara yönelik alışveriş kampanyaları sunduk, görüntülü yeniden hedefleme reklamlarını kullanıma sunduk. Bir ay sonra, 80 $ ‘lık potansiyel müşteri başına maliyet hedefimize ulaştık. Üç ay sonra 60 dolara düşürdük.

Google reklamları, büyümek için agresif bir kararlılık gerektirir.

Örneğin, resmi olarak lisanslı bir profesyonel spor kıyafeti ve koleksiyon ürünü 25.000 ila 100.000 ABD doları arasında değişen aylık bir bütçeyle bize geldiğinde, daha verimli teklif vermek, sezonluk arama ve World Series gibi görüntülü reklam kampanyaları başlatmak için alışveriş kampanyalarını ürün kategorilerine göre segmentlere ayırdık ve büyük spor etkinlikleri etrafında satışları en üst düzeye çıkarmak için Super Bowl, 56.000 SKU’larını daha verimli bir şekilde kapsayacak dinamik arama kampanyaları ve görüntülü reklam yeniden hedeflemeyi başlattı.

Reklam maliyetlerini minimumda tutarken, gelirlerini 200.000 $ ‘ın altından yaklaşık 900.000 $’ a yükseltmeye yardımcı olabildik.

Google Ads, tedbirli bir girişimci zihniyeti gerektirir.

Google Reklamları zahmetsizdir. Her yıl farklı markalar için milyonlarca yeni fırsat getiriyor. Google büyümeye devam ederken, trafiği ve satışları artırmak için daha fazla fırsata sahip olursunuz.

 

Vio Google Reklam Ajansı olarak sizi hedeflerinize taşır. Hemen iletişime geçmek için tıklayın.

× WhatsApp