Dijital Dönüşüm...

Mahlül Sk. No:9 Beyoğlu / İstanbul
bilgi@vioajans.com+90 (212) 369 6181
içerik pazarlaması

Başarılı İçerik Pazarlama Kampanyasının Anahtarları

İçerik Pazarlaması Kampanyanızı Tanımlayın:

İçerik Pazarlamasının Tanımı, Kendinize şu soruyu sorduğunuza eminim: “İçerik pazarlama stratejisi nasıl tanımlanır, ne işe yarar, kimin için ve nasıl kullanırım?”

İçerik pazarlamasının ne olduğunu mükemmel bir şekilde kapsayan bir kelime var … herhangi bir tahmin?

Omurga!

Google, bu omurgayı bir sistemin veya kuruluşun baş desteği olarak tanımlar.

Pazarlama planınıza gelince her şey ve demek istediğim HER ŞEY içerik tarafından destekleniyor. Bu stratejik pazarlama tekniği, değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya önem verir.

İçerik pazarlamasını daha iyi tanımlamak için, bunu ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmakla karşılaştırabilirsiniz. İçerik oluştururken, potansiyel müşterileri markanızın en iyisi olduğuna ve ürün ve hizmetlerinizin onlar için doğru olduğuna ikna etmeye çalışıyorsunuz!

Peki Basit Kelimelerle İçerik Pazarlama Nedir?

En basit ifadeyle, gerçek içerik pazarlaması, potansiyel müşterilerinize ve mevcut müşterilerinize sorunlarını çözmelerine yardımcı olacak gerçekten alakalı ve yararlı içerik sağlamakla ilgilidir. İçerik pazarlamasını daha ayrıntılı bir şekilde tanımlamak için, bunu potansiyel müşterinizin sorunlarına veya yaşadıkları sorunlara hitap eden içerik olarak anlayabilirsiniz. Ve sizin “nedeniniz” veya değerleriniz hakkında konuşuyor.

Dolayısıyla, bir şeyi giriş çıkışında satmak yerine, yavaş oyunu oynamaya başlıyorsunuz sosyal medya pazarlamasında organik erişim gibi.

Amacınız, bir konuşma oluşturan farklı türlerde içerikler oluşturmak olmalı ve bu, sonunda satışları yolun sonuna kadar getirecektir.

Nasıl ve Neden

“Artık içerik pazarlamasını tanımlayabildiğime göre, şirketim için içerik pazarlamasının faydalarını nasıl en üst düzeye çıkarabilirim?” Diye düşünüyor olabilirsiniz. ve “İçerik pazarlama kampanyalarına neler dahildir?”

Bunun cevabı hikayeler! Bu doğru. İçerik pazarlamasının büyük bir kısmı hikayeler anlatmayı içerir.

İyi bir hikaye duymaktan hoşlanmayan tek bir kişi düşünebiliyor musunuz?

Hayır! Yapamayacağına eminim. Bunun nedeni, hikayelerin hayatın her alanında, özellikle de pazarlamada kullanılan evrensel araçlardır.

Öyleyse neden hikayeler?

Biz insanlar duygusal varlıklarız, yani bir şeyleri “hissederiz”. Hikaye anlatımı, onlara duygusal olarak hitap ederek müşteri tabanınızla bağlantı kurmanıza ve büyütmenize olanak tanır, böylece bilgilerin sindirilmesini kolaylaştırır.

Düzgün bir şekilde hazırlanmış bir anlatımla, tek bir mesajla mutluluk, umut ve aciliyet uyandırabilirsiniz.

Ve dijital olan her şeyin hızla büyümesiyle birlikte, şirketinizin hikayesini, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çeşitli çevrimiçi platformlarda görünen değerde satış yapmadan nasıl çevireceğinizi anlamanız zorunludur. Bu, geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok farklı. Dijital pazarlama, özellikle içerik pazarlaması, hedef kitlenize harika bir kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanır.

Öyleyse söyle, satma.

Hikaye Semineri’nden Robert McKee bir keresinde “Hikaye anlatımı, bugün dünyaya fikir yerleştirmenin en güçlü yolu” demişti. Bu fikir gerçek olarak defalarca kanıtlandı, haberlerde, pazarlamada ve çevrenizdeki anlatının gücünü bir düşünün.

Artık dijital hikaye anlatımı, çevrimiçi ortamlarda mevcut olan tüm “gürültü” nedeniyle farklı bir bakış açısı ve gözden geçirilmiş bir en iyi uygulamalar kümesi gerektiriyor.

Kendinize “Ne sesi?” Diye soruyor olabilirsiniz. Peki, Facebook sayfanızda ilerlediğinizi hayal edin ne görüyorsunuz?

Şimdi bu soruya cevabınız sizi iki kategoriden birine yerleştiriyor: reklam körlüğü veya aşırı reklam yükü.

Facebook yayınınızı görüntülediğinizde ve kasıtlı veya kasıtsız olarak reklamları fark etmediğinizde reklam körlüğü gerçekleşir. Orada olduklarını fark edebilir ya da tanımayabilirsin, ama her iki durumda da, umursamaz bir şekilde onların üzerinden geçersin.

Tüm reklamların mevcut olduğunu gördüğünüzde ve feed’inizdeki aşırı varlıkları nedeniyle “aşırı yüklenmiş” hissettiğinizde reklam aşırı yüklemesi oluşur.

Peki, her gün çevrimiçi olarak anlatılan tüm hikayeler arasında nasıl öne çıkıyorsunuz? Bu profesyonel ipuçlarını izleyin.

Her Hikaye İyi Bir Hikaye Değildir

Hikayenizin kendinizden daha büyük bir şeyle bağlantılı olduğundan emin olun. Basitçe söylemek gerekirse, hedef kitleniz için boşluğu doldurmalısınız. İhtiyaçlarının ne olduğunu bilin ve onlara bunu nasıl karşılayabileceğinizi söyleyin. Eminim çok tartışmalı Colin Kaepernick Nike kampanyasını görmüşsünüzdür, “Her şeyi feda etmek anlamına gelse bile bir şeye inan”. Bu güzel bir hikaye, değil mi? Ve atletik giyimden daha büyük bir amaca bağlı.

Bir Merak Açığı Oluşturun

İçerik pazarlamasında, genellikle tüketicilerin kısa ilgi süreleriyle mücadele etmek için küçük boyutlu içerikler oluşturmaya çalışırız. Ama belki de her şeyi yanlış anlamışızdır… Bu asırlık bir söze dayanır, “İnsanlar neye ve kime zaman ayırmak istiyorlarsa zaman yaratırlar”. Bir reklamın sizinle en son ne zaman ilgilendiğini düşünün buna dikkat etmenize ne sebep oldu? Muhtemelen bildiklerinizle bilmek istedikleriniz arasında bir merak boşluğu vardı. Yani cevabı bulacak kadar meşgul kalacaksın. Şimdi, bunu “atıştırılabilir” bir boyutta başarabilirseniz, bunu yapın, ancak onlara gerçekten çiğneyebilecekleri bir şey vermekten korkmayın!

Promosyon veya Eğitim

Harika bir içerik pazarlaması, satış teminatlarının ve diğer ürüne özgü bilgilerin ötesine geçer, ancak müşteri değeri sunar. Bir içerik pazarlamacısı olarak sizin bile bir tüketici olduğunuzu unutmayın. Muhtemelen çevrimiçi olarak markalardan bir veya iki şey satın almışsınızdır küçükten iyi bilinenlere kadar. Öyleyse kendinizi potansiyel müşterilerinizin yerine koyun. Vaatlere inanmaktan ve sadece daha sonra söylediklerinin doğru olmadığını öğrenmek için alışveriş yapmaktan yorulmadınız mı? Güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunuzda, tüketicilerinizin sadakatini ve güvenini kazanırsınız. Ve işletmenizin doğru kişiler tarafından keşfedilme olasılığı daha yüksektir. Hangi içerik türünü oluşturmak istediğinizi belirlemek, hedef kitlenizi tanımlamak kadar önemlidir.

Diğer birkaç içerik pazarlaması örnekleri arasında blog oluşturma, vaka çalışmaları, e-Kitaplar, web seminerleri, haber bültenleri, forumlar, podcast’ler, şablonlar, kontrol listeleri, teknik incelemeler, sunumlar, infografikler, video içeriği vb. Yer alır;

Konu açısından, bazen şirketinizin kim olduğu ve ne yaptıkları hakkında yeni bir hikaye anlatmanız veya yeni bir bakış açısı sunmanız gerekir. Kutunun dışına çıkmaktan korkmayın ve belki biraz … cılız kalabilir!

Örneğin Church’s Chicken’ı ele alalım. 2015’te bir “davul” yarışmasına sponsor oldular ve aşırı davulculuk üzerine bir belgesel hazırladılar. Bu, bir işletme olarak hedeflerine hitap ederken aynı zamanda kitlelerinin dikkatini çeken içeriktir.

İçerik Pazarlamasını Tanımlarken Bunu Unutmayın

Unutulmaması gereken bir şey, iyi içerik pazarlaması bir yatırımdır! Dolayısıyla, pazarlama başarınızı metriklerle ölçmek için bir aracınızın olması önemlidir.

Küçük işletme sahiplerinin ortalama olarak yalnızca% 41’inin içerik pazarlama çabalarının işe yaradığından emin olduğunu biliyor muydunuz? Bu, pazarlama yaklaşımlarının etkili olup olmadığını gerçekten ölçemeyen küçük işletme sahiplerinin% 59’unun daha olduğu anlamına geliyor.

Akılda tutulması gereken bir başka faydalı istatistik, insanların% 82’sinin içerik pazarlamasını kullanan bir şirketle olumlu bir bağlantı hissettiğidir! Tipik olarak bu, harcanan her pazarlama kuruşuna karşılık 3 kat daha fazla müşteri adayı ile sonuçlanır.

Ve bunlar sadece herhangi bir potansiyel müşteri değil, kaliteli potansiyel müşterilerdir yani insanlar, özellikle sorunlu oldukları noktaları çözen içerikle iletişime geçtiler. Bu tür özel içerik, hedef kitlenizi lazer noktasına yakın doğrulukla çekebilir – bu oldukça yakındır!

Bu KPI’lar ve metrikler olmadan, stratejilerinizi doğru şekilde optimize edemez, satın alma döngünüzü iyileştiremez ve maksimum sonuç alamazsınız!

Ancak alakalı içerik ve uygun optimizasyonlar oluşturarak aşağıdakileri bekleyebilirsiniz:
 • Daha fazla tıklama
 • Daha fazla blog abonesi
 • Artmış marka bilinirliği
 • Daha yüksek dönüşüm oranları ve yatırım getirisi
 • Daha yüksek satış potansiyeli
 • Daha fazla satın alma sıklığı

Bu nedenle, içerik pazarlama çabalarınızı doğru bir şekilde ölçmek için uygun analitik araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, başarı oranlarınızı artırabilir ve daha kısa bir süre içinde karlı müşteri eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kim, Ne Zaman ve Nerede

Tüm bunlardan sonra, içerik pazarlamasını kimin kullanması gerektiğini tahmin edebilir misiniz?

Kendi kendinize “Herkes” diye düşünüyorsanız,% 100 haklısınız!

Pazarlamacı, pazarlama ekibi üyesi, işletme sahibi veya küratörü olsun, herkes içerik pazarlamasını nasıl tanımlayacaklarını ve markalarının yararına nasıl kullanacaklarını bilmelidir!

Aslında, birçok büyük, önde gelen kuruluş, gelen pazarlama planları için içerik pazarlamasını kullanır – P&G, Microsoft, Cisco Systems ve John Deere, listenin bir parçasıdır.

Ve şirketiniz o büyüklükte olmadığı için gözünüzü korkutmayın! Küçük işletmeler, perakendeciler ve tek kişilik mağazalar da içerik pazarlamasını kullanarak başarıya ulaşıyor. Neden? Çünkü işe yarıyor.

Olabildiğince sık ve tutarlı bir şekilde değerli içerikler oluşturduğunuzdan emin olun. Sıklık, işletmeniz için en mantıklı olana dayanmalıdır.

Hedef kitlenizin demografik özellikleri ve ilgi alanlarıyla uyumlu web tabanlı ortamları kullandığınızdan emin olun. Bu, şirketinizin blog’u ve sosyal ağlar gibi yerleri içerir!

Özet: İçerik Pazarlamasını Tanımlayın

İçerik pazarlamasını nasıl tanımlayacağınızı ve kim, ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl yaklaşılacağını kullanarak nasıl uygulayacağınızı anlattım. İşletmenizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceği ve optimizasyon için başarınızı ölçmenin neden önemli olduğuna ilişkin istatistikleri okudunuz.

İçerik pazarlaması, amacı ve bunu nasıl doğru yapacağınız konusunda yeni ve taze bir bakış açısı kazandığınızı umuyoruz! Öyleyse, dijital pazarlama dünyasında içerik pazarlamasını nasıl tanımlayacağınızı artık bildiğinize göre, denemenin zamanı geldi.

Ancak nereden başlayacağınız konusunda kafanız karışırsa, işte bir dizi eylem noktası ve üzerinde düşünmeniz gereken şeyler:

İşletmeniz için içerik pazarlamasını tanımlayın
 • Sizin “nedeniniz” nedir?
 • Ürünleriniz / hizmetleriniz hangi sorunu veya sorunları çözüyor?
 • Çözüm sunmak için hangi hikayeyi veya hikayeleri kullanacaksınız?
 • Hedef kitleniz kim? Unutmayın, bu kasıtlı olarak sonuncusu. Nedenini, neyi ve nasıl olduğunu belirledikten sonra, kim olduğunuzu kolayca belirleyebilirsiniz.
  İçeriğiniz nasıl değerli ve alakalı olacak?

Özel bir strateji oluşturun

 • İçeriğinizi oluşturmaya nasıl başlayacaksınız?
 • Dahili olarak böyle bir projeyi yürütecek ekibiniz var mı?
 • İçerik pazarlamanız için dış kaynak kullanmalısınız?
 • İlgi çekici ve faydalı tutarlı içerikler oluşturabilir misiniz?
  • Unutmayın, bu uzun vadeli bir stratejidir, bu nedenle tek parça içerik pazarlaması oluşturmak yeterli değildir. Gerçek bir kartopu efekti yaratmak için topu yuvarlamak için sürekli olarak iyi kalitede birkaç parçaya ihtiyacınız olacak.
 • Yeni içeriği ne sıklıkla yayınlayacaksınız?
 • İçeriğinizin görülmesi için hangi araçları kullanacaksınız?
 • pazarlama başarınızı nasıl ölçeceksiniz?
 • Stratejinizi uygulayın
 • Olumlu sonuçlar görmeye başlayın
 • Daha fazla getiri için sonuçları optimize edin.

Ya zaten içerik pazarlamasını kullanıyorsanız ancak mevcut stratejinizi geliştirmek istiyorsanız?

Aşağıdakilerden birini veya birkaçını deneyerek, oluşturduğunuz içeriğin biçimini değiştirin:

 • Nasıl Yapılır: Müşterilerinize bir şeyi nasıl yapacaklarını öğretin. Örnek: Ürününüzü benzersiz bir şekilde kullanma.
 • Derleme: Bir konuyla ilgili üçüncü taraf içeriğini derleyin. Örnek: Seçtiğiniz bir konu hakkında 5 uzmandan temel tavsiyeler.
 • Değerlendirme parçası: Seçtiğiniz bir konu hakkındaki bulgularınızı ve görüşlerinizi özetleyin. Örnek: IGTV, pazarlama dünyasını sonsuza kadar nasıl değiştirdi.
 • Neden veya Neden ve Etki parçası: Bir şeyin neden olduğunu ve genel olarak topluluğu nasıl etkilediğini açıklayın. Örnek: Neden içerik pazarlaması geleneksel reklamlardan daha etkilidir?
Müşterilerinizin farkındalıktan satın almaya kadar olan yolculuğunun her adımı için içerik oluşturun.

Umarım yukarıdaki listeler, gerçekten muhteşem içerikler yaratma yolunda size iyi bir yol gösterir. Ancak durum böyle değilse ve pazarlamanız yönetilemez görünüyorsa veya vaktiniz yoksa, yardımcı olmak isteriz! Müşterilerinize değer katacak ve geri gelmelerini sağlayacak ilgi çekici içerikler oluşturma konusunda uzmanız.

× WhatsApp