Dijital Dönüşüm...

Mahlül Sk. No:9 Beyoğlu / İstanbul
bilgi@vioajans.com+90 (212) 369 6181
Kullanıcı deneyimi tasarımı ux tasarımı

10 Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Oluşturmalı mıyım (UX) Sorusu

Ux Tasarımı veya Kullanıcı Deneyimi Tasarımı: Çok sayıda yeni şirket ve yeni işletme ile çalışan bir tasarım ajansı olarak, tasarımın özellikleri ve yaratıcı süreçleri hakkında konuşmaya alışkınız (ve bunu çok seviyoruz) ve yeni başlayan şirketlerin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için tüm bunların bireysel olarak nasıl kullanılabileceği hakkında yetkinliğimiz üst düzeyde.

Özellikle ilk görüşmelerde bulduğumuz şey, belirli soruların bir biçimde veya başka bir biçimde defalarca ortaya çıkmasıdır. Bu o kadar sık oluyor ki, normalde atölyelerimizin ve keşif günlerimizin çoğuna bunlardan bazılarını kapsayan bir slayt sunumuyla başlıyoruz.

1. Öncelikle, UX nedir?

Bu açık ara en yaygın sorudur ve kesinlikle aptalca bir soru değildir. Özetle, kullanıcı deneyimi tasarımı normalde web sitelerine ve yazılım, kullanımlarını kolaylaştırmak, arkadaşça davranmak ve genel olarak bir kişinin yapmak için belirledikleri görevi tamamlamasına izin vermek için uygulanır. UX hakkında düşünmenin en iyi yolu, geleneksel grafik tasarımdan çok ürün tasarımına benzer, yarattığınız şeyin her şeyden önce çalışması gerekir.

2. Bunun anlamı nedir?

Her şey yatırım getirisi ile ilgili. Basitçe ifade etmek gerekirse, web sitesi, yazılım veya uygulama hedeflerinize ulaşmaktır. İnsanların ürününüzü satın aldığından emin olmak istiyorsanız, UX tasarımı müşterileri satın alma yolculuğu sırasında yolda tutacaktır. Potansiyel müşteriler oluşturmak istiyorsanız, UX tasarımı doğru bilgileri doğru insanlardan aldığınız anlamına gelecektir.

Bu, insanların istemedikleri şeyleri satın almalarını sağlamak için psikolojik hile kullanacağımız anlamına gelmez, ancak ürün veya hizmetimizi kullanmak isterlerse, bunu taahhüt etmeleri için mümkün olduğunca kolaylaştırmalıyız ve sonuç olarak müşterilerimizde sizde mutlu olacaksınız.

Bu tasarım kararları ve değişikliklerinden bazıları, harekete geçirme ifadesini bir sayfanın üst kısmına taşımak ve daha fazla sorgu görmek gibi net bir şekilde kesilecek ve diğerleri, daha iyi okuma deneyimi için tür boyutundaki bir değişiklik gibi daha yumuşak olacaktır. Ek bir harcama gibi görünebilir veya tasarım sürecini daha uzun ve daha fazla zaman alan bir şey gibi görünebilir, ancak genel olarak ona koyduğunuz paranın karşılığında görmeniz gerektiği anlamına gelecektir.

Aynı zamanda, aldığınız kararlara metodolojik düşünme oluşturmak için bir tasarımcıyla çalıştığınız anlamına gelir, böylece sonuçları ölçebilir ve daha sonra bu mantığı iyileştirme için başka bir yere uygulayabilirsiniz.

3. Tamam, peki hangi aşamada uygulanıyor?

UX tasarımı bulmacanın bir parçası olsa da, görevin her aşamasında üzerinde düşünülmesi gereken bir zihniyet olarak düşünülmelidir. Kapıya ilk giren ve çıkan sonuncusu olmalı. Tasarımını yaptığımız kullanıcıların belirlenmesine yardımcı olmaktan, web sitesi veya yazılımın yayınlanmasından üç ay sonra ölçümleri analiz etmeye kadar.

Bu, zaten bir tasarım sürecindeyseniz, belki de UX girdisi eksikse, bunun çok geç olduğunu ve gerçekten herhangi bir aşamada onu eklemenin değer katacağını söylemez. Bir veya iki adım geri gitmek ve bazı işleri yeniden yapmak anlamına gelebileceğini unutmayın, ancak belirtildiği gibi, doğru yapıldığında ödülleri alacaksınız.

4. UX’i iyileştirmek için web sitemizde kendimiz yapabileceğimiz bazı hızlı şeyler nelerdir?

Tartışıldığı gibi, UX’i ideal olarak iyileştirme metodolojisi, yeniden tasarımın bir parçası olarak yapılmalı ve süreç boyunca bir zihniyet olarak ele alınmalıdır. Bununla birlikte, burada iyileştirmeler yapmaya başlamak için her zaman bazı hızlı kazançlar vardır.

İçerik incelemesi: Tüm sayfalar aynı ses tonuyla mı yazılıyor? Menü öğeleri içinde hangi sayfaların olduğu navigasyondan anlaşılıyor mu? Tüm sayfalar güncel mi / herhangi bir şey kaldırılabilir mi?

Ara yüzün tutarlılığı: Bir web sitesini tek tek sayfa tasarımlarından ziyade bir tasarım sistemi gibi düşünmeye çalışın. Düğmeler, harekete geçirici mesajlar ve iletişim formları gibi şeylere bakın ve aynı görünüp görünmediklerini değerlendirin. Aksi takdirde, bunları sıraya koymak, insanların sitenizin ara yüzüyle hızlı bir şekilde tanışabilecekleri anlamına gelir.

Site hızı: Analizlerinize bakın veya sitenizdeki sayfaların yükleme süresini değerlendirmek için Google Page Speed Web Sitesi Hız Testi gibi bir araç kullanın. 5 saniyenin üzerindeyse, görüntü optimizasyonu, kod dosyalarını küçültme ve http isteklerini azaltma gibi teknikleri kullanarak bu yükleme süresinin nasıl azaltılacağı konusunda bir geliştiriciyle gerçekten konuşmaya başlamak istersiniz. Bu terimler muhtemelen sizin için hiçbir şey ifade etmeyecek ve bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek yok, ancak ödülleri alabilmeniz için bunlara hakim olan bir geliştirici bulduğunuzdan emin olun.

Renk kontrastı ve okunabilirlik: Erişilebilirlikle ilgili web için tasarım yapmanın ve insanların içeriğinizi okuyabilmesini / içeriğinize erişebilmesini sağlamanın (ki bunu gerçekten okumayı gerçekten tavsiye ederim) ve bunun bir kısmı da bunu sağlamaya odaklanır. Metin ve arka plan rengi arasındaki karşıtlık yeterince güçlüdür, böylece insanlar engeli ne olursa olsun gözlerini yormadan metni kolayca okuyabilirler. Web siteniz bir angarya okuma işiyse, insanların takılıp kalmayacağını göreceksiniz.

5. Bir UX tasarımcısı işe almaya değer mi?

Bu gerçekten işletmenizin büyüklüğüne ve web sitenize gelir kaynağı olarak ne kadar güvendiğinize bağlıdır. Bir çevrimiçi mağaza işletiyorsak ve dönüşüm oranlarından memnun değilsek, satışları artırarak maaşlarını ve masraflarını karşılayabiliyorlar ise, şirkette UX kaynağına sahip olmak haklı bir sebep olabilir.

Muhtemelen daha mantıklı bir yol, bir UX veya web ajansı ile anlaşarak ilerlemek olacaktır, böylece bunları danışmanlık ve plansız çalışma için ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Bundan ve daha fazla gelirden iyileştirmeler görmeye başlarsanız.

6. Web sitemizi yenilemeli miyiz yoksa sıfırdan mı başlamalıyız?

Dördüncü bölümdeki noktalar, incelemeye başlamanız için size bazı harika alanlar sunar, ancak bu değişikliklere mal olurken, özellikle siteniz iki yaşın üzerindeyse, yeniden tasarlamanın ne kadar olacağını aklınızda bulundurmaya değer. Siteyi tamamen yeniden tasarlamayı düşünmemiş olabilirsiniz, ancak benzer bir maliyetle bunu yapabilir ve ayrıca çok daha kapsamlı konuları ele alabilirseniz, dikkate almaya değer olabilir.

7. Karşılaştığınız en büyük UX tuzaklarından bazıları nelerdir?

Çoğu zaman bu tek bir şey değil, web sitesinin boşta kalmasına izin vermek. Bu normalde, yeni bir web sitesini yeniden tasarlamanın ve geliştirmenin oldukça yoğun bir süreç olabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle lansmandan sonra insanlar web sitelerine bu düzeyde katılımı sürdürmeye istekli değildir ve (haklı olarak) işe geri dönmek ister. .

Bu kısa bir süre için sorun değil, ancak defalarca stüdyomuza web siteleri ile yeni müşteriler geliyor ve web sitesinin birkaç yıldır pek sevilmediği, bunun yerine bazı şeyleri olduğu açıkça görülüyor. Çok fazla düşünmeden, menü listeleri amaçlanan boyutun ötesine geçti ve her şey biraz hantal ve görsel olarak tutarsız geliyor.

Her zaman, web sitesini değerlendireceğiniz ve üretim hattından çıktığı zamanki haliyle karşılaştıracağınız her ay bir zaman ayırmanızı (hatta yılda sadece iki kez yapmasını) öneririm.

8. Değişiklikleri uyguladıktan ne kadar sonra iyileşme görmeyi bekleyebilirim?

Açıkçası, yapılan değişikliğe bağlıdır, ancak iyi miktarda trafiğin olduğu bir web sitesi için oldukça anlık olabilir. Google, gerçek zamanlı analizlerini kullanıma sunduğunda, bir UX tasarımcısı olarak insanların oradaki bir siteyle etkileşime geçmesini izlemek bir zevkti. Bir düğmenin içindeki kelimeler gibi basit değişiklikler, birkaç dakika içinde sayfanın daha fazla tıklama ve görüntüleme alacağı anlamına gelebilir.

Bunun satışlara, olası satış yaratmaya ve işletmenizin amaçlanan yönde nasıl ilerlediğine nasıl dönüşeceği daha uzun bir süreç olabilir ve basit bir değişiklik normalde buzdağının sadece görünen kısmıdır. Elbette, basit düzeltmeden bir değişiklik görmüş olabilirsiniz, ancak gerçekten sihir test ettiğinizde, yinelediğinizde ve yeniden test ettiğinizde gerçekleşir.

Tüm süreci bilim gibi ele almaya çalışın; gözlenen verilerden bir hipotez yapmak, ör. “Hey bu sayfa gömülü ve çok fazla görüntüleme almıyor”, bir değişiklik uygulayın, ör. “Tamam, belki de ana gezinmede bir bağlantı olması gerekiyor”, yeniden test edin, “Harika, daha fazla görüş!”, Sonra bu düşünceyi başka bir yere uygulayın, ör. “Tamam öyleyse diğer sayfalarımızdan kaç tanesi böyle gömülü?” Kulağa basit geliyor, ancak bu düşünce sitesini geniş bir şekilde uygulayarak sonuçları görmenizi garanti edilecek.

9. UX yardımını işe almanın maliyeti nedir?

Ücretsiz olabilir. Umarım diğer bölümlerde de görmüşsünüzdür, birçok kullanıcı deneyimi sağduyu ve mantıklı düşünmedir. Zihniyete sahip olduğunuzda, bu değişiklikleri yapmaya ve sonuçları görmeye gerçekten başlayabilirsiniz. Tabii ki, profesyonellere dahil olmak, daha hızlı sonuçlar, daha fazla araştırma odaklı düşünme ve nihayetinde daha iyi iyileştirmeler anlamına gelir.

Pek çok uzman kullanıcı deneyimi danışmanının kodlama yetenekleri olacaktır, ancak muhtemelen önerdikleri her değişikliği uygulamaya koyacak programcı becerilerinin tamamı olmayacaktır, bu nedenle bir geliştiricidir ve fiyatların UX danışmanıyla benzer olmasını bekleyebilirsiniz.

10. Daha fazla bilgi edinmek istersem, herhangi bir UX kaynağı veya öğrenme materyali önerebilir misiniz?

Orada bir sürü ders, video ve okuma var ve okumaya başladığınızda büyük olasılıkla göreceksiniz, psikoloji veya yazılım tasarımına teğet geçeceksiniz ve bunların hepsi ilgilendiğiniz şeye bağlı ve öğrenmek istiyor. Küçüklerim, stajyerlerim olduğunda ya da ilgi gösteren yeni başlayanlar olduğunda, aşağıda size önerebileceğim bazı iyi başlangıç noktaları verilmiştir …

Treehouse çevrimiçi kursları: Eğlencelidir (gittikçe rozet kazanırsınız) ve işletme tarafından kullanıcı deneyimine, kodlamaya ve erişilebilirliğe kadar çok çeşitli şeyler vardır. Aylık bir ücreti var, ancak fiyatı çok iyi.

Udemy çevrimiçi kursları: Eğlencelidir Bir çok uzman tarafından yayınlanan kursları buradan satın alarak bilgi edinebilirsiniz.

Kurumsal Web Tasarımı Hakkında Daha fazla deneyim için lütfen tıklayın.

E-Ticaret Web Tasarımı Hakkında Daha fazla deneyim için lütfen tıklayın.

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı & Ux Tasarımı

× WhatsApp