Dijital Dönüşüm...

Mahlül Sk. No:9 Beyoğlu / İstanbul
bilgi@vioajans.com+90 (212) 369 6181
E-Ticaretin Uluslararası Olarak Genişletilmesine Nasıl Başlanır?

E-Ticaretin Uluslararası Olarak Genişletilmesine Nasıl Başlanır?

2020’nin ikinci çeyreğinde küresel dijital gelir bir önceki yıla göre% 71 arttı. Küresel satın alma davranışları sağlık krizi nedeniyle değiştikçe, bir e-ticaret varlığına sahip olmak artık hoş değil. Sahip olunması gereken bir şey. Her şirket farklı olsa da, uluslararası ticaret başarısı için önemli adımlar vardır:

İşte küresel ticaret başarısını garantilemek için her işletmenin atması gereken adımlar.
 • Uluslararası pazar potansiyelini belirleyin
 • Uluslararası e-ticaretin zorluklarını anlayın
 • Pazara göre yerelleştirin
 • Ödeme yöntemlerini belirleyin
 • Etkinleştir ve başlat

Her birini inceleyelim.

1. Uluslararası pazar potansiyelini belirleyin

Belirli bir ülkede dijital işlem hacmi bulmak kolaydır, ancak bunlar yalnızca bir başlangıç noktası sağlar. Daha derinlemesine bakın: Ülkedeki nüfus büyüklüğü nedir? Teknoloji, özellikle mobil ve lojistik altyapı ne kadar istikrarlı ve nüfuzlu? Peki ya jeopolitik düşünceler?

Marka bilinirliğinin seviyesini anlamak da çok önemlidir. Markanız göreceli olarak bilinmiyorsa, farkındalık yaratmanın maliyeti, zamanı ve çabasını hesaba katın. Pazarlara öncelik verirken, markanızı tanıyan yurtdışındaki tüketicileri arayın. Mümkün olduğu kadar çok veri noktası yakalayın. İnsanların sitenize nerede göz attığını öğrenmek için web izleme verilerini inceleyin. Düşündüğünüz ülkelerde işlemsel olmayan siteleriniz varsa, trafik hacmini ve eğilimleri analiz edin. Bu pazarlara yönlendirenleri ve sosyal medya sinyallerini dahil edin. Bu egzersiz, büyüme için verimli ülkeleri belirlemeye yardımcı olacaktır.

2. Uluslararası e-ticaretin zorluklarını anlayın

Herhangi bir ülkeye genişleme, zorluklar ve karmaşıklıklarla birlikte gelir. Örneğin, Kanada’ya açılmak isteyen ABD’li bir perakendecinin (2024’te tahmini 33 milyar dolarlık e-ticaret satışıyla) gümrük, gümrük vergisi ve vergileri dikkate alması gerekiyor. Markanızın belirli yerlerde ki yasal durumuna bağlı olarak vergiler çok karmaşık olabilir.

Tecrübelerime göre, ilk önce az sayıda stratejik, yüksek potansiyelli büyüme ülkesini hedeflemek en etkili yoldur. Kalan pazarları doğrulanmış bir üçüncü taraf uluslararası sipariş karşılama hizmetiyle doldurun. Kendi ödeme deneyiminize bağlanabilir. Tecrübeli bir e-ticaret danışmanı kiralayın. Seçtiğiniz iş ortağı, tüm arka uç yerine getirmeyi sizin adınıza yönetmelidir. Yetenekleri; ödemeleri, yerine getirmeyi, görevleri, gümrükleri ve vergi uyumluluğunu içermelidir. Birçok pazarda test etmek için düşük riskli bir seçenek sağlamalıdırlar.

3. Pazara göre yerelleştirin

Bir pazar fırsatı olduğuna karar verdiğinizde, kendinizi tüketicilerin arasına bırakın. Yerelleştirilmiş bir deneyim sunmak, site çevirisinin çok ötesine geçer bunda bile farklılıklar vardır. Örneğin, ABD’de bir “süeter”, Birleşik Krallık’ta bir “süveter” dir.

Dil, yerelleştirme için en önemli husustur. Kötü çeviri, aslında yabancı sitelerde dönüşümün önündeki bir numaralı engeldir. Diğer faktörler arasında farklı adres biçimleri ve çeşitli ödeme tercihleri bulunur.

Kullanılabilirlik, müşterilerde yankı uyandıran yerelleştirilmiş bir deneyimde de rol oynar. Yerel modeller veya dikiş ve etiketlerin yakın çekimlerini içeren ayrı ürün fotoğraflarını düşünün.

Son olarak, kampanyaların da yerel bir değişime ihtiyacı olabilir. Bazı ülkeler sezon sonu satışlarına diğerlerinden daha erken başlar. Farklı yarım kürelerdeki hava koşulları, farklı giysi ihtiyacını tetikliyor.

Yerelleştirme kontrol listeniz

 • Kampanyalar ve promosyonlar için yaklaşımınız nedir?
 • Herkese uygun tek beden mi yoksa ülkeye özel mi?
 • Ürün kataloğunuz ve envanter karışımınız nedir?
 • Hedeflenen tüm ülkelerde aynı ürünleri satan bir merkezi depo var mı yoksa ülke başına özel ürünler var mı?
 • Fiyat stratejiniz nedir?
 • Ürün fiyatı bölgeler arasında aynı mı olacak?
 • İlgili ülkelerde bireysel ekipleriniz olacak mı? Web yönetimi becerilerinin boyutu ve düzeyi nedir?

4. Ödeme yöntemlerini belirleyin

Ödeme ve vergi, en karmaşık faktörlerden ikisidir. Mevzuata, ödeme türlerinin çeşitliliğine ve tüketici tercihlerine göre bunları yerel olarak ele alın. Örneğin, bazı Asya-Pasifik ülkelerindeki tüketiciler rahatlığa her şeyden çok değer veriyor. Hollanda’dakiler, tüketici korumalarını ödüllendiriyor.

En iyi ödeme karışımını anlamak ve sunmak için hedef pazarınızı analiz edin. Latin Amerika pazarındaki birçok tüketici, DineroMail adlı bir ödeme sistemi kullanıyor. Alışveriş yapanlar bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra bir DineroMail sitesine yönlendirilir. Bir ödeme makbuzu yazdırırlar ve ardından ödeme yapmak için OXXO veya 7-Eleven’a götürürler.

Markaların ayrıca yabancı ödemeler söz konusu olduğunda ele geçirmeyi ve yerleşmeyi düşünmesi gerekir. Genişlemenizin yatırım aşamasında, yerel ortaklara ve çalışanlara yerel para biriminde ödeme yapıp kendi ülkenizdeki dijital geliri kapatırsanız, döviz değişim ücretlerine para harcayabilirsiniz.

Bazı ülkelerde, internet ve tüketici düzenlemeleri göz önüne alındığında karmaşıklık artmaktadır. Diğerlerinde, değişken para birimiyle karşılaşabilirsiniz. Yerel para biriminde fiyatlandırma yapacaksanız ancak kendi pazarınızda sermayeleştirmek istiyorsanız, döviz kurlarını dikkatlice izlemeniz gerekir. Hatta riskleri ve potansiyel sigorta seçeneklerini değerlendirmeyi bile düşünebilirsiniz.

Üstelik yurtdışında yerel bir banka hesabı açmanız gerekebilir. Siteniz başlatılmaya hazır olduğunda tüm sistemlerin çalışır durumda olmasını sağlamak için tüm başvuru sürecini olabildiğince erken tamamladığınızdan emin olun.

5. Etkinleştirin ve başlatın

Markalar, pazarları test etmek için düşük riskli bir seçenek olarak uluslararası uzmanlıkları için mevcut satıcılardan yararlanmak isteyebilir. Yeni ortaklarla sözleşme yapmadan önce, mevcut üçüncü taraf lojistik sağlayıcılarını (3PL) kontrol edin. Avrupa’daki bir ödeme ağ geçidi, Latin Amerika’daki ödemeleri de destekleyebilir. Yeteneklerini belirlemek için tüm satıcılarla tam bir değerlendirme yapın.

Tüm 3PL’lerin yerel gereksinimleri karşıladığından emin olun. Örneğin, CMS’niz Avrupa çift noktalı harfleri işleyebilir ve Asya karakterlerini kullanabilir mi? Lansmanınızı hızlandırabilecek, müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratabilecek veya planlarınıza zarar verebilecek milyonlarca şey var.

Uluslararası ticarette bir sonraki adıma hazır olun

Umarım bu beş adım, uluslararası genişleme yolunda size yardımcı olacaktır.

× WhatsApp