Dijital Dönüşüm...

Mahlül Sk. No:9 Beyoğlu / İstanbul
bilgi@vioajans.com+90 (212) 369 6181
meta açıklamaları arama motoru optimizasyonu seo

Meta Açıklamaları Neden Düşündüğünüzden Daha Önemlidir?

Tek bir bağlantı oluşturmadan, web sitenizin her ay aldığı organik arama trafiğini ikiye katlamak ister misiniz?

Çoğu pazarlamacı daha fazla trafiği daha yüksek sıralamalarla ilişkilendirir bu, en üst sıradaki Google organik arama sonucunun ortalama yüzde 31,24’lük bir TO’ya sahip olduğunu düşündüğünüzde anlaşılabilir bir konumdur.

Buna karşılık ikinci sonuç, tıklamaların% 15’inden daha azını çekiyor. Üçüncü sonuç, tıklamaların% 10’unun altında. Organik sonuçlar için tıklama oranı, sıralamalar düştükçe aşağı doğru kaymaya devam ediyor ve 6. ila 10. sonuçlar, ortalama olarak toplamda yüzde 4 tıklama alıyor.

Daha yüksek bir sıralama neredeyse her zaman daha fazla trafik anlamına gelir, ancak her zaman değil. Girişinizin meta açıklamasını (Google’ın arama yapanlara gösterdiği kısa bilgi parçacığı) optimize ederek, en üstteki organik sonuçla aynı tıklama oranını, üstte olmadan elde edebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO açısından bakıldığında, meta açıklamalar çok önemli değildir. Ancak tıklama oranı açısından bakıldığında, bunlar son derece önemlidir. Doğru meta açıklamaları, tıklama oranınızı ikiye katlayabilir ve sıralamalarınızda herhangi bir artış olmadan çok daha fazla arama trafiği elde etmenize yardımcı olabilir.

Meta açıklamanızı optimize etmek için gereken tek şey, biraz yaratıcı düşünme ve kitlenizin ihtiyaçları hakkında bilgidir. Bazı basit metin yazma teknikleri ekleyin ve meta açıklamanız, organik listenizi bir hatadan çok daha fazla trafik getiren büyük bir varlığa dönüştürebilir.

Önemli bir anahtar kelime için ikinci sıradaysanız ve genellikle ilk etapta alacağınız trafiği oluşturmak istiyorsanız, meta açıklamanızdaki bazı küçük değişikliklerin nasıl büyük bir olumlu etkisi olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Arama Yapanlar Meta Açıklamanızı Kullanarak Alaka Düzeyini ve Yeniliği Değerlendirir

Sayfanızın meta açıklamasında gerçekleştirilecek birkaç iş vardır. Bu işlerden biri, hedef kitlenize sayfanızın belirli bir konu hakkında alakalı, güncel bir kaynak olduğunu açıklamaktır.

İstanbul’da otellerin yorumlarını arayan bir kullanıcı olduğunuzu varsayın. İstanbul’un en iyi otelleri için güncel olan faydalı bir rehber arıyorsunuz. Arama çubuğuna “İstanbul otel rehberi” yazarsınız ve aşağıdaki iki sonucu görürsünüz:

 

Birden fazla seçenek karşınıza çıkar, ancak aktif olarak mera açıklamalarına dikkat ederseniz, size kısa özet şeklinde bilgi verilmiş en ideal sonuca odaklanacaksınızdır. Sektör bazlı olarak açıklamalarınız da güncel tarih belirtmeniz önemli olacaktır. Arama yapan kişi daha güncel bilgilere ulaşmak isteyecektir. Özellikle Otel ve Seyahet rehberleri için bu kesin sonuç getirecektir.

Seyahat gibi dikeylerde, güncel olmak daha yararlı olmak demektir. Oteller tadilattan geçiyor ve mülkiyeti değişiyor ve birkaç yıl önce iyi bir otel olan bugün artık iyi bir otel olmayabilir.

Güncel olması gereken bir ürün satıyorsanız veya yeniliğine göre değerli bilgiler iletiyorsanız, içeriğinizin en son güncellendiği tarihi meta açıklamanıza ekleyin. Özellikle ikinci veya üçüncü sırada yer alırsanız, trafikte önemli, ölçülebilir bir artış fark edeceksiniz.

Arama Yapanlar Değer Önerinizi Öğrenmek İçin Meta Açıklamanızı Kullanır

Sayfanız ziyaretçilere ne gibi bir değer sunuyor? Daha da iyisi, sayfanız ziyaretçilere hangi benzersiz değeri sunuyor? Çok fazla arama sorgusu, aynı başlıkların ve meta açıklamaların hakim olduğu sonuçlar döndürür ve arama yapan kişiyi hangi sonucun tıklanacağı konusunda bir fikrinden yoksun bırakır.

Meta Açıklamaları Önemlidir. Seninki Ne Kadar İyi?

Pek çok Arama Motoru Optimizasyonu SEO bunu önemsiz bir sıralama faktörü olarak gördüğü için meta açıklamaları gözden kaçırmak kolaydır. Sıralama açısından bakıldığında meta açıklamalar o kadar önemli olmasa da, tıklama oranı ve dönüşümler için optimizasyon söz konusu olduğunda çok önemlidir.

Harika bir meta açıklaması, tıklama oranınızı ikiye katlayarak, ikinci sırada sizi ilk sırada geride bırakan web sitesinden daha fazla trafik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu ekstra trafik, organik konumunda bir iyileşme olmasa bile işletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla satış ve daha fazla gelir anlamına gelir.

Meta açıklamalarınız ne kadar iyi? Meta açıklamalarınızın üzerinden geçin ve olabildiğince optimize olduklarından emin olun. İçeriğinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklik, gelecek ay rekor düzeyde trafik (ve gelir) elde etmenize yardımcı olabilir.

× WhatsApp