Dijital Dönüşüm...

Mahlül Sk. No:9 Beyoğlu / İstanbul
bilgi@vioajans.com+90 (212) 369 6181
Temel SEO Rehberi: SEO Biliminde Ustalaşın

Temel SEO Rehberi: SEO Biliminde Ustalaşın

Temel Seo Rehberi; Bu yeni güncellenen kılavuz, sitenize organik trafik çekmek için sağlam bir SEO stratejisi geliştirebilmeniz için iyi SEO’nun temel taktikleri konusunda size yol gösterir.

Arama motoru optimizasyonu web siteniz için çok önemlidir, ancak ihtiyacınız olan web sitesi ziyaretçilerini almak için bilmeniz gereken SEO temelleri vardır.

Bu SEO Kılavuzunu, binlerce pazarlamacının sağlam bir SEO stratejisinin öğelerini görselleştirmesine yardımcı olan bir kaynak olan Periyodik SEO Faktörleri Tablosu çerçevesinde oluşturduk.

Arama motorları, web sayfalarınızın arama sorguları için nasıl sıralandığına karar verirken binlerce sinyali dikkate alır. Ancak Periyodik Tablonuz gibi, SEO Kılavuzumuz da başarı için temel olan ve bu nedenle anlaşılması ve öncelikle dirilmesi gereken şeylere odaklanır.

Temel SEO Rehberi

1.Bölüm: Arama Motoru Başarı Faktörlerinin Türleri: Bunlar, arama sıralamanızı etkileyebilecek sayfa içi ve dışı faktörlerdir. Ayrıca, ortaya çıkan arama sektörlerine ve kaçınılması gereken kötü SEO taktiklerine de bakacağız.

2.Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörleri: Arama motorlarının ve hedef kitlenizin seveceği yüksek kaliteli içerik oluşturmak için bu unsurları aklınızda bulundurun.

3.Bölüm: Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri: Şimdi perde arkasına geçelim ve sitenizin arama motorlarının kullanıcı deneyimine erişmesini ve deneyimini etkilemesini kolaylaştıran yönlerine bakalım.

4. Bölüm: HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri: HTML etiketleri ve yapılandırılmış veriler, sitenizdeki bilgileri düzenlemenize ve arama motorlarının içeriğinizi anlamasına yardımcı olur.

5. Bölüm: Güven, Yetki, Uzmanlık ve Arama Sıralamaları: Kullanıcılarınızın sitenizle nasıl etkileşimde bulunduklarının yanı sıra itibar ve otoritesi, arama motorlarının kullanıcılara gösterilmeye değer olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur.

Bölüm 6: Arama Motorlarında Bağlantı Oluşturma ve Sıralama: Bağlantılar neden hala önemlidir ve arama motorlarına içeriğiniz hakkında ne anlatırlar?

Bölüm 7: Kişiselleştirme ve Arama Motoru Sıralamaları: Bunlar, kullanıcıların gördüğü sonuçları etkileyebilecek konum ve amaç gibi kullanıcıya özgü unsurlardır.

Bölüm 8: Toksinler ve Arama Motoru Spam Cezaları: SEO “kısayollarına” dikkat edin. Bu taktikleri kullanarak yakalanmak, potansiyel olarak manuel işlem cezasına neden olabilir veya hatta sitenizin arama dizininden çıkarılmasına neden olabilir.

9. Bölüm: Aramada Yükselen Sektörler: Sesli, yerel, görsel ve video arama, kullanıcıların aradıklarını bulmaları için yeni yollar sunar. Her biri markalar için nüanslı fırsatlar sunsa da, hala SEO’nun temel ilkelerine dayanıyorlar.

Temel SEO Rehberi Bölüm 1: Arama Motoru SEO Faktörlerinin Türleri

 • Sayfa İçi SEO: İçerik, Mimari, HTML
 • Sayfa dışı SEO: Güven, Bağlantılar, Kullanıcı
 • Toksinler
 • Yükselen dikeyler

Her bir grup veya alt grup içindeki öğeler, sitenizin organik görünürlüğünü ve sıralamasını artırmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerdir. Her bir öğenin sağ üst köşesinde, o öğenin ağırlığını veya önemini anlamanıza yardımcı olacak bir değer vardır sayı ne kadar yüksekse, o kadar fazla ağırlık taşır.

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO gruplarının her birinin birkaç alt grubu vardır ve bu SEO kılavuzunun her bölümü, SEO’nun belirli yönlerinde gezinmenize yardımcı olmaya adanmıştır.

SEO faktörleri kombinasyon halinde çalışır

SEO faktörleri bir boşlukta mevcut değildir. İyi optimize edilmiş HTML başlıkları, zayıf içeriği telafi etmez. Arama motorları sayfalarınızı kolayca tarayamazsa, son derece yüksek site hızı işe yaramaz. Basitçe söylemek gerekirse, birkaç olumlu faktöre sahip olmak başarı şansınızı artırabilir, ancak olumsuz faktörler bu olasılıkları kötüleştirebilir.

Sayfa içi SEO faktörleri

Sayfa içi arama sıralama faktörleri neredeyse tamamen yayıncının kontrolündedir. Bu aynı zamanda, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak ile sayfalarınızı arama motoru dostu hale getirmek arasında denge kurmanın kritik olduğu yerdir.

Sayfanın veya makalenin başlığı, araştırmanın derinliği, kullanılan anahtar kelimeler vb., Özel hedef kitlenizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. HTML başlıkları, bağlantı metni ve daha fazlası, içeriğinizin alaka düzeyi hakkında hem arama motorları hem de hedef kitleniz için ipuçları sağlamalıdır. Site mimariniz, arama motoru tarayıcılarının sitenizde gezinmesine ve kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı olmalıdır.

Arama motorları, yalnızca sayfada bulunan ve kullanıcılar tarafından görülebilenleri değerlendirmez. Sayfa dışı sıralama faktörleri genellikle içerik oluşturucunun veya yayıncının doğrudan etkisinin dışındadır. Arama motorları, en alakalı sonuçları sağlamak için itibarını, bir sitenin geri bağlantılarının kalitesini, kullanıcının coğrafi konumunu ve diğer birçok faktörü değerlendirir.

Bu faktörleri sayfa bazında kontrol etmek o kadar kolay olmasa da, sitenizi arama için optimize ederken dikkate alınmalıdır.

Toksinler

İyi yapıldığında SEO, sitelere sağladığı kadar arama motorlarına da fayda sağlar. SEO, arama motorlarının kullanıcılara daha iyi arama sonuçları sağlamasına yardımcı olur. Bununla birlikte, rekabet üzerinde haksız bir avantaj elde etmek için sıralama sinyallerini manipüle etmeyi amaçlayan SEO tekniklerini kullanmak geri tepebilir.

Bunları Spam ve sözde “siyah şapka” tekniklerini “toksinler” olarak gruplandırıyoruz. Bunları kullanmak, sayfalarınızın sıralama cezası almasına ve hatta arama sonuçlarından tamamen men edilmesine neden olabilir.

Yükselen dikeyler

Ses, yerel, resim ve video aramanın bu kılavuzda kendi özel bölümleri vardır çünkü bunlar, kullanıcıların içeriğinizi bulması için farklı yolları temsil ederler. Ortaya çıkan bu sektörlerin her biri, markalar ve yayıncılar için kendine özgü ayırt edici özelliklere, nüanslara ve fırsatlara sahiptir ve tamamen yeni bir SEO görüntüleme yöntemi gerektirmezler.

Temel SEO Rehberi Bölüm 2: İçerik ve arama motoru başarı faktörleri

Temel SEO Rehberi Bölüm 2: İçerik ve arama motoru başarı faktörleri
Temel SEO Rehberi Bölüm 2: İçerik ve arama motoru başarı faktörleri

SEO hakkında düşünürken içerik ilk önceliğiniz olmalıdır. Kaliteli içerik, izleyicilerinizi nasıl meşgul ettiğiniz, bilgilendirdiğiniz, desteklediğiniz ve memnun ettiğinizdir. Özgün, değerli içerik oluşturmak, arama motorunun görünürlüğü için de çok önemlidir. Gerçekten de, SEO Faktörlerinin Periyodik Tablosunun içerik “öğeleriyle” başlamasının nedeni budur ve ilk unsur içerik kalitesiyle ilgilidir.

Blog makaleleri, ürün sayfaları, hakkında bir sayfa, referanslar, videolar veya hedef kitleniz için oluşturduğunuz başka herhangi bir şey olsun, içeriğinizi doğru bir şekilde elde etmek, diğer tüm SEO çabalarınızı destekleyecek bir temele sahip olduğunuz anlamına gelir.

Qu: Kalite

“Kullanıcıların ne istediğini bir düşünün ve arama motorunun yerinde olsaydınız, Bing‘in kıdemli program yöneticisi Frédéric Dubut bu konu hakkında şu şekilde söylüyor; kullanıcıları kendi web sitenize gönderirken rahat hisseder miydiniz?” . “Bu web sitesi için kefil olmaktan ve belirli bir sorgu için bunu bir numaraya koymaktan gurur duyar mısın?”

“Cevap” evet “ise, o zaman daha fazla teknik çalışma ve daha geleneksel SEO devreye girebilir.

Ancak, yanıt “hayır” ise, bu muhtemelen teknik konular hakkında düşünmeye başlamadan önce kullanıcılar için daha fazla değer katmanız gerektiğinin bir işaretidir. ”

Kullanıcılara sağlam, yararlı ve benzersiz içerik sağlamak, onları sayfalarınızda kalmaya, aşinalık ve güven oluşturmaya zorlayan şeydir. Yüksek kaliteyi neyin oluşturduğu, içeriğin doğasına bağlı olacaktır ve içeriğin türüne ve sektöre bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri (bölüm 5.1), yüksek kaliteli içeriğin özelliklerini türe göre ayırır:
 • Bilgilendirici içerik doğru, kapsamlı, orijinal olmalı ve profesyonelce sunulmalıdır.
 • Sanatsal içerik orijinal, benzersiz olmalı ve yüksek derecede beceri taşımalıdır.
 • Haber içeriği derinlemesine, iyi alıntılanmış, doğru olmalı ve orijinal haberler içermelidir.
 • Paranız veya Hayatınız (YMYL) içeriğini oluşturan markaların, Google‘ın algoritmaları güvenilirlik, uzmanlık ve güvenilirlik (E-A-T) sinyallerine daha fazla ağırlık verebileceği için bu standartlara özellikle dikkat etmesi gerekir.

İçerik, SEO çabalarınızın temel taşıdır ve gözden kaçacak bir yer değildir. Neredeyse diğer tüm faktörler içerik kalitesine bağlı olduğundan net bir içerik stratejisi oluşturmak ve yatırım yapmak SEO başarınız için kritik öneme sahiptir.

Rs: Araştırma

Anahtar kelimeleri araştırmak (hedef kitlenizin kullandığı arama terimleri) belki de iyi içerik oluşturduktan sonra en önemli SEO faktörüdür. İnsanların aradıklarını “yanıtlayan” içerik geliştirmenize yardımcı olacaktır. Anahtar kelime araştırması, bu sorgular için sıralamanın ötesinde faydalar da sağlayabilir.

Perficient Digital danışmanlık firmasının uzun süredir SEO’su ve genel müdürü olan Eric Enge, “Müşterilerin kullandığı dili anlamak son derece önemlidir,” diyor, “onların konuşma tarzını konuştuğunuzda sizi çok daha ilişkilendirilebilir kılıyor. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması benim için çok, çok önemli ve anahtar kelime araştırmasını uygulama şeklinizin gelişmekte olabileceği, ancak buna olan ihtiyacın gelişmediği yeni dalları var. ”

Temel Seo;

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin sorunlu noktalarının ve ihtiyaçlarının doğası hakkında bilgi sağlayabilir ister gezinme ister bilgi ister işlemsel olsun ilgi alanları, oradaki ilgi miktarı (arama hacmi ile gösterilir), bu sorgular için rekabet düzeyi ve hatta bu bilgileri tercih ettikleri format.

Hangi anahtar kelimelerin uygun olduğunu değerlendirdikten sonra, bunları içerik oluşturma sürecinizi bilgilendirmek için kullanın ve kitlenizin sizi arama sonuçlarında bulma şansı daha yüksek olacak şekilde içeriğin kendisine dahil edin.

Kw: Anahtar Kelimeler

Hedef kitlenizin sizi bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri araştırdıktan sonra, bu anahtar kelimeleri içeriğinizin gövdesine, alt başlıklarınıza ve başlıklarınıza dahil edin ancak okunabilirlik veya arama motorlarını okuyuculara göre önceliklendiren diğer tavizler pahasına değil.

Basitçe söylemek gerekirse, sayfanızın bulunmasını istediğiniz kelimeleri düşünün ve doğal bir şekilde kullanın.

Arama Motoru Haber Editörü Barry Schwartz, “İşin püf noktası, arama yapanın arama kutusuna ne yazacağıyla ilgili değil, araştırmacının okumak istediği şeyle ilgili konuşmasıdır,” der.

Arama sorgularında kullanılan dil ve kullanıcıların sorgularının ortaya çıkmasını beklediği içerik.

Her zaman önce kullanıcılar için yazdığınızı ve arama motorlarının doğal dili anlamada çok daha iyi hale geldiğini unutmayın. Sıralamalarınızı iyileştirmek için herhangi bir “anahtar kelime yoğunluğu” formülü fikrini kafanızdan atın.

Fr: Tazelik

Arama motorları zamanında, güncel, “taze” bilgileri sever.

Bu, sayfalarınızda küçük güncellemeler yapabileceğiniz, yayın tarihini güncelleyebileceğiniz veya tazelik artışı elde etmek için sürekli olarak yeni, düşük kaliteli sayfalar çıkarabileceğiniz anlamına gelmez.

Eskiyen içerik kitaplığınız varsa, onu güncelleyebilir veya eski ve süresi dolmuş sayfaları kullanımdan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak sitenizi izleyiciler için daha kullanışlı hale getirecek ve ayrıca arama motorlarına içeriğinizin iyi bir şekilde korunduğunu gösterecektir.

Google ayrıca uzun süredir Sorgu Hak Edilmiş Tazelik (QDF) adını belirli sorgu türleri için içerik sıralama faktörü olarak uygulamaktadır. Bir arama sorgusu aniden popüler hale gelirse; örneğin, aktif bir kasırga olduğunda “kasırga” Google bu aramalara QDF uygulayacak ve sonuçlar, konuyla ilgili hikayeleri, haberleri ve bilgileri yansıtacak şekilde değişecektir. Bu, öne çıkan snippet’ler için de geçerlidir.

Popüler trendler, yaklaşan etkinlikler veya tatiller ve son dakika haberleriyle ilgili içerik oluşturarak sonuçlar sayfasındaki görünürlüğünüzü artırmak için bir tazelik artışından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, QDF ile ilgili bir artışın zamanla azalabileceğini ve sayfanızın arama sonuçlarında daha derin bir şekilde karıştırılabileceğini unutmayın.

An: Cevaplar

Sayfalarınızda kullanıcıların sorularını açıkça yanıtlamanın muazzam değeri vardır. Birincisi, kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış içerik oluşturuyorsunuz. İkincisi, arama motorları arama sonuçlarında giderek daha fazla doğrudan yanıtlar göstermeye çalışıyor. Soruları yeterince iyi yanıtlarsanız, sayfanız öne çıkan bir snippet olarak görüntülenebilir veya Google Asistan‘da sesli arama sonucu olarak döndürülebilir.

Araştırmalar, Google aramalarının yarısından fazlasının başka bir içeriğe tıklanmadan sona erdiğini ve bunun kısmen arama motorlarının aramalarını doğrudan sonuç sayfasında çözerek kullanıcıları tatmin etmeye çalışmasından kaynaklandığını gösteriyor. Bu cevaplardan bazıları lisanslıdır (müzik sözlerinde olduğu gibi) ve bazıları doğrudan atıf bağlantısı içeren web sayfalarından alınmıştır.

İçeriğinizi öne çıkan snippet’ler ve doğrudan yanıtlar için optimize etmek, standart bir organik arama sonucundan daha fazla görünürlük sağlayabilir ve bunu yapmak, sesli arama sonucu olarak geri dönme şansını da artırabilir.

Arama sonuçları sayfasında cevaplara dönüşebilecek içeriğe yatırım yapma kararı, artan görünürlüğün markanız için ne anlama geldiğine göre belirlenmelidir. Marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız, bu yatırım haklı olabilir; Daha fazla trafik çekmek istiyorsanız, kullanıcıların yanıtı görüntüledikten sonra tıklama olasılığının olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Dt: Derinlik

“Bariz olanın ötesinde, anlayışlı analiz mi yoksa ilginç bilgiler mi veriyorsunuz?” Orijinal bilgiler içeriyor mu? Bu bilgi araştırılmış ve gerçek mi? İçeriğinizin arama sonuçlarındaki diğer sayfalara kıyasla önemli bir değer sağladığından emin olmak istersiniz, çünkü Google’ın sonuçlarının en üstünde sıralamak istediği içerik türü tam olarak budur. ”

İşin zor kısmı, içeriğinizin ne kadar kapsamlı olması gerektiğini bulmaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi, rakiplerinizden daha fazla değer sağlamak isteyeceksiniz, ancak bu, keyfi bir kelime sayımı elde etmek için mutlaka daha fazla kelime atmanız gerektiği anlamına gelmez. “En hızlı kara memelisi nedir” gibi bazı soruların nispeten basit bir cevabı vardır, çünkü “çita neden en hızlıdır” gibi diğer sorular daha derinlemesine bir açıklamayı gerektirebilir. Ne kadar derinlere dalacağınıza karar verirken sorguyu, kitlenizin tercihlerini ve rakiplerinizin stratejilerini dikkate alın.

Mm: Multimedya

Metin, İnternet’in üzerine kurulu olduğu temeldir, ancak bu, içeriğiniz için evrensel olarak en iyi ortam olduğu anlamına gelmez. Diğer formatlar da arama sonuçlarında ek teşhir sağlayabilir. Hedef kitlenize hitap eden resim, video, ses veya diğer biçimleri kullanmayı düşünün ve markanızı rakiplerinden ayırın.

Kullanıcılarınız için en iyi biçime karar verdikten sonra, multimedya ortamınızı ve içine yerleştirdiğiniz sayfaları daha keşfedilebilir hale getirmek için optimize edin. Bunu yapmanın bir yolu, multimedya hizmetinize hizmet etmek ve sunucularınızdan yükün bir kısmını almak için bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmaktır. Bu, yükleme sürelerini kısaltabilir, bu da site hızı ve kullanıcı deneyiminiz için harikadır.

Hangi biçimleri kullanırsanız kullanın, içeriğinizi desteklemek ve arama motorlarına ve benzer şekilde kullanıcılara bağlam sağlamak için açıklayıcı metin kullanmak isteyeceksiniz. Bu bir video veya podcast ise bir konuşma metni ekleyebilirsiniz. Bir resimse, alternatif metin ve altyazılardan yararlanın. Ayrıca zengin bir sonuç olarak geri dönme şansını artırmak için multimedya dosyanızı yapılandırılmış verilerle işaretleyebilirsiniz.

Yine de aşırıya kaçmayın. Çok fazla iyi şey örneğin GIF’ler gibi rahatsız edici olabilir ve sonuçta hedeflerinize aykırıdır.

Temel SEO Rehberi Bölüm 3: Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

Temel SEO Rehberi Bölüm 3: Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri
Temel SEO Rehberi Bölüm 3: Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

Periyodik SEO Faktörleri Tablosundaki bir sonraki ana sayfa grubu site mimarisidir. SEO etkinliğinde kritik bir rol oynar. Bu faktörler sitenizin bulunabilirliğini ve kullanılabilirliğini etkiler.

İyi mimari, içeriğe arama motorlarının ve kullanıcıların erişmesini ve gezinmesini kolaylaştırır. Sitenizi geliştirirken veya değerlendirirken aşağıdaki mimari faktörleri hesaba katın.

Cr: Tarama

Arama motorları, sitenizin sayfalarını okumak ve bunların kopyalarını aranabilir bir dizinde derlemek için Google’ın adı Googlebot ve Bing’in adı Bingbot olan web tarama yazılımını kullanır.

Arama yapanlar bir sorgu girdiğinde, arama motoru ilgili sayfaları filtrelemek ve sıralamak için dizinini tarar. Siteniz taranabilir değilse, dizine eklenmeyecek ve bu nedenle arama sonuçlarında görünmeyecektir.

Çoğu site ciddi tarama sorunlarıyla karşılaşmaz; ancak yine de bu süreci kolaylaştırabilecek veya engelleyebilecek faktörlerin farkında olmalısınız.

Yanlış dahili bağlantı, yavaş sayfa yükleme hızları, URL hataları, kullanıcı erişim istemleri, noindex değeriyle arama motorlarını engellemek ve web tarayıcılarına, kullanıcılara gösterdiğinizden farklı bir şey göstermek, sitenizin arama sonuçlarında görünmesini istemeden engelleyebilir.

Googlebot artık Chrome 74’ü desteklediğine göre, daha fazla JavaScript uygulaması Google tarafından taranabilir. Ancak, “Googlebot için Chromium güncellemesi yalnızca Google ile ilgilidir. İyi performans göstermek isteyeceğiniz başka arama motorları da var ve gelecekte, Google’ın ortaya çıktığı zaman AltaVista’daki tabloların değiştiği zamanlar gibi, Google’daki tabloları herhangi bir noktada çevirebilir. ”

“Taranabilirlik açısından, Google artık JavaScript bağlantılarını tarayabilse bile, web siteniz için en önemli kod için düz HTML’ye olabildiğince yakın bir şekilde bağlı kalmanız daha iyi olur. tüm sayfalarınızı keşfedebilir ”.

Tersine, “tarama bütçenizden” (bir arama motorunun sayfalarınızı taramak için harcayacağı kaynak miktarı) en iyi şekilde yararlanmak için alabileceğiniz önlemler vardır.

Robots.txt’den yararlanmak, arama motorlarına belirli URL parametrelerine sahip sayfaları taramamalarını söylemek ve tüm bağlantılarınızın düzgün çalıştığını doğrulamak, tarama verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir. Temiz, güncel HTML ve XML site haritalarını tutmak, arama motorlarının sitenizi taramasını da kolaylaştırabilir.

Mo: Mobil

Mobil uyumluluk, yalnızca sitenizin telefonlarda ve tabletlerde görüntülenebilir olduğu anlamına gelmez, sitenizin bu cihazlara sahip olan kişiler için tasarlandığı ve masaüstü kullanıcılarının erişebileceği her şeye erişebilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Aramaların çoğu mobil cihazlardan kaynaklanıyor ve arama motorları bu eğilime yanıt vermek için indeksleme yöntemlerini ayarladı. Mart 2018’de Google, web’in mobil sürümünü birincil arama motoru dizini olarak kullandığı mobil öncelikli dizine eklemeyi geniş çapta uygulamaya başladı.

Çoğu CMS, web sitelerinin mobil sürümlerini destekler, ancak yalnızca bir mobil siteye sahip olmak yeterli değildir: hatalı yönlendirmeler, yavaş yükleme hızları, uygun olmayan yazı tipi boyutları, dokunma öğelerinin birbirine çok yakın olması dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yaygın hatalardan kaçınmaya dikkat edin ve kullanıcıların aradıkları şeye erişmesini engelleyen geçiş reklamlarını iyi optimize edin. Bu hususların çoğu, mobil uyumluluk için gerekli olan kullanıcı deneyiminizi etkiler.

Bazı yayıncılar bir mobil uygulama da sunmaktadır. Bu markanızı içeriyorsa, kullanıcıların arama sonucunuzu tıklamasını ve uygulama içi içeriği görüntülemesini sağlamak için uygulama dizine ekleme ve bağlantıdan yararlanın. İçeriğinizi mobil kullanıcılara hızlı bir şekilde sunmak için Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) da uygulanabilir.

Dd: Yinelenen

IBM’de SEO uzmanı olan Patrick Stox, SMX Advanced’de bir Insights konuşmasında “Yinelenen içerik her yerde” dedi. Bir sayfanın yalnızca bir versiyonunun arama motorları tarafından kullanılabilir olmasını istiyorsunuz, burada canocialization devreye giriyor.

Kontrol edilmeden bırakılırsa, yinelenen içerik arama motorlarının bir sorgu için hangi sayfayı döndürmesi gerektiğini anlamasını zorlaştırabilir. Kişilerin aynı sayfanın farklı sürümlerine bağlanmasına da yol açabilir.

Bu, bu bağlantıların değerini bir güven ve otorite ölçüsünü sulandırır ve bir sayfanın arama yapanlar için gerçekte ne kadar değerli ve alakalı olabileceğine dair yanlış bir resim çizer.

Stox, “Google’ın zihninde, sayfaları birbirine katlayarak insanlara yardım etmeye çalışıyorlar,” dedi ve yinelenen içerikle karşılaştıklarında hangi arama algoritmalarının muhtemelen ne yapacağını açıkladı. “Tüm bu çeşitli versiyonlar tek bir hale geliyor. Tüm sinyaller o sayfada birleştirilir. Aslında bunu yaparak bize yardım etmeye çalışıyorlar. ”

Arama motorlarının sizin için standartlar bulmaya çalıştığını bilmek rahat olabilir, ancak müşterinizin veya kendi markanızın başarısı arama için optimize etmeye bağlı olduğunda, kanonik etiketler, yönlendirmeler ve etkili sayfalama stratejileri daha kesin bir kontrol derecesi sunabilir. daha akıcı bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra.

Sp: Hız

Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti Martin Splitt geçen yıl yaptığı açıklamada, site hızı için optimize etmenin “sadece optimize ettiğiniz ve onunla bitirdiğiniz bir puana asla gitmeyeceğini” söyledi.

Ziyaretçiler sitenizi ister mobil ister masaüstünde görüntülesinler, siteniz hızlı bir şekilde yüklenmelidir. Ve hız bir Google sıralama faktörü olduğundan, daha hızlı sitelerin bir SEO avantajı olacaktır (diğer tüm faktörler eşittir).

Google’ın 2018’de mobil öncelikli dizine eklemeyi kapsamlı şekilde kullanıma sunmasından birkaç ay sonra, mobil arama için “Hız Güncellemesi” ni başlattı.

Diğer birçok SEO faktörü gibi, hız da kullanıcı deneyimi ile iç içe geçmiştir. Hızlı bir siteye sahip olmak, ziyaretçilerin hemen çıkmasını önlemeye ve etkileşim ve dönüşüm oranlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sitenizin iyileştirilecek alanlarını belirlemek için Google’ın PageSpeed Insights gibi araçları kullanın.

Not: HTTPS

Google, arama yapanlara daha iyi güvenlik sağlamak için web sitelerini HTTPS sunucularına taşınmaya zorladı. Sıralamalar da dahil olmak üzere sorunu birkaç şekilde ele aldı.

Patrick Stox, SMX Advanced’de “Google genellikle HTTPS’yi ilk olarak HTTP üzerinden endeksleyecektir” dedi. “Öyleyse, ikisine de sahipsen ve kanonik yoksa. . . tipik olarak, yapabildikleri zaman HTTPS’yi seçeceklerdir. ”

Detlef Johnson, “HTTPS kullanmak çoğunlukla bir kullanıcı deneyimi sorunudur” diye ekliyor. “Ancak, bu kullanıcı deneyimi sorunu önemlidir, çünkü sitenizle e-ticaret yapmak isteyebilecek kişiler güvenlik uyarılarıyla karşı karşıya kalırlarsa, satışı kaybetmiş olabilirsiniz.”

Ur: URL’ler

Bu önemli bir sıralama faktörü değildir, ancak arama motorları ve kullanıcılar için sayfa URL’lerinizde açıklayıcı kelimeler kullanmak iyi bir uygulamadır.

URL’leriniz arama sonuçları sayfalarında görünür, bu nedenle anlaşılması kolay bir URL’ye sahip olmak, arama yapanlara bağlantının diğer ucunda ne olduğu konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

İnsanlar ve arama motorları için anlaşılması kolay bir URL yapısı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Temel SEO Rehberi Bölüm 4: HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

Temel SEO Rehberi Bölüm 4: HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri
Temel SEO Rehberi Bölüm 4: HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

Periyodik SEO Faktörleri Tablosundaki bu öğeler, arama motorlarına içeriğiniz hakkında ipuçları göndermek ve bu içeriğin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlamak için kullanmanız gereken HTML etiketlerini kapsar.

Film gösterim saatlerini mi tarif ediyorsunuz? E-ticaret sayfalarınızda derecelendirmeleriniz ve incelemeleriniz var mı? Yayınladığınız makalenin başlığı nedir? Her durumda, bunu HTML ile iletmenin bir yolu vardır.

Tt: Başlıklar

HTML başlıkları her zaman arama motorlarının bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamak için kullandıkları en önemli HTML sinyali olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Başlıklarınız, sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu arama motorlarının yanı sıra kullanıcılara da iletir, bu nedenle benzersiz ve açıklayıcı olmaları önemlidir.

Başlıklar, HTML başlık etiketi ile belirtilir. Bu, genellikle bir arama sonucunda tıklanabilir bağlantı olarak gösterilen şeydir. Başlıklarınız kısa olmalı, sayfanızın içeriğini doğru bir şekilde yansıtmalı ve sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri içermelidir tabii ki anahtar kelime doldurma (bir Toksin) olmadan.

Arama motorlarının, daha uygun ve açıklayıcı gördükleri takdirde, arama yapanlara başka bir başlık sunmayı tercih ettikleri zamanlar olabilir. Oluşturduğunuz başlığın arama yapanlara gösterilme olasılığını artırmak için, sayfanızın bulunmasını istediğiniz terimleri düşünün, ardından bu terimleri doğru, benzersiz bir başlıkta kullanın.

Ds: Açıklamalar

Meta açıklama etiketi, sayfalarınızın arama listelerinde nasıl tanımlanmasını istediğinizi önermek için kullanılabilecek bir HTML öğesidir. Arama sonuçlarında başlıkların altında görünecek açıklamalar.

Teknik olarak bir sıralama faktörü olmasa da, bir “başarı” faktörüdür. İyi hazırlanmış bir açıklama eklemek, kullanıcıları sayfadaki diğerlerinin yerine sonucunuzu tıklamaya ikna etmeye yardımcı olabilir.

Başlıklarda olduğu gibi, arama motorları her zaman sağladığınız açıklamayı seçmeyebilir.

Bing’in kıdemli program yöneticisi Frédéric Dubut, “Belgenizi veya sayfanızı daha iyi temsil ettiğini düşünürsek, resmi açıklamanız olmayan bir şeyi seçeceğimiz için Google’a çok benzer bir yaklaşımımız olduğunu düşünüyorum” diyor.

“En iyi tavsiyem, kendi başlığınızın ve kendi açıklamanızın arama sonuçlarında kullanılmasını istiyorsanız, belgenin neyle ilgili olduğunu gerçekten temsil ettiklerinden emin olun.”

Dubut, “Bir şeyleri biraz yanlış anlatmak için bile kendi yolunuzdan çekilmeye çalışmayın,” diye tavsiye ediyor. “Meta etiketinizde yazılı olan başlığınızın ve açıklamanızın sayfanızın ne hakkında olduğunu% 100 doğru olmadığını düşünürsek, o zaman sistem belgenizin diğer bölümlerine çok yakından bakacak ve başlığın alakalı olup olmadığına karar verecektir. ”

St: Yapı

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarına içeriğinizin neyle ilgili olduğunu kendi “dillerinde” söylemenizi sağlayan bir kod biçimidir. Belirli şema işaretlemesi (kod), arama motorlarının sayfa içeriğini ve yapısını sindirmesini ve anlamasını kolaylaştırabilir. Bowman, SEO’ların sitelerinde uygun olan yerlerde şemayı nasıl düzgün bir şekilde uygulayacaklarını öğrenmeleri gerektiğini söylüyor.

Yapılandırılmış verilerin sonucu, genellikle Google’ın “zengin snippet” olarak adlandırdığı, onu kullanıcılar için daha çekici ve kullanışlı kılan fazladan çan ve ıslıklara sahip bir arama listesine dönüştürülür.

Detlef Johnson, “Yapılandırılmış veriler, arama sonuçları için çok büyüktür, çünkü sonucunuz zengin medya, resimler, fiyatlandırma bilgileri, derecelendirmeler vb. İle doldurulabilir ve sadece mavi bağlantı yerine bir atlı karınca içinde,” diyor Detlef Johnson.

Örneğin, bir müzik yayını yaptığınızı varsayalım. Makalelerinizden biri Taylor Swift’in 1989 albümünün bir incelemesi. Yapılandırılmış veri işaretlemeyi kullanarak arama motorlarına 1989 yılına değil, bir albüme atıfta bulunduğunuzu bildirebilirsiniz.

Yapılandırılmış verilerin kullanımı doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, arama sonuçları sayfasında bazı avantajlar sağlayabilir. Standart arama sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, zengin sonuçlar, kullanıcılar için daha çekici veya yararlı olabilecek ek bilgiler veya işlevler sunar. Zengin sonuçlar genellikle sonuçlar sayfasında belirgin bir şekilde görünür ve bu da marka bilinirliğini artırabilir ve içeriğinize trafik çekebilir.

Zengin sonuçların, pazarlama fırsatlarını sınırlayan, kullanıcıların sayfanıza tıklama teşviki ortadan kaldırdığı endişesi var. Diğer tüm faktörler eşit olduğunda, zengin bir sonucun tıklama alma olasılığı standart bir sonuçtan daha yüksektir.

Hd: Başlıklar

Başlıklar, içeriğinizin temel bölümlerini düzenlemenin ve tanımlamanın hiyerarşik bir yoludur. Bir sayfanın genellikle bir başlığı olacaktır. Sahne arkasında, HTML kodunda, başlık bir H1 etiketi ile sarılmıştır. Bu sayfanın bir başlığı ve kopyayı bölümlere ayırmak için birkaç alt başlığı vardır. Bu alt başlıklar H1 etiketlerinden sonraki “seviye” olan H2 etiketlerini kullanır.

Başlıklarınızı başlık etiketlerine sarmak, özel biçimlendirmeyi oluşturan şeydir. Örneğin, bu bölümün adı olan “Hd: Başlıklar” aşağıdaki gibi bir H2 HTML etiketi içine sarılır: <h2> Hd: Başlıklar </h2>.

“Önce kullanıcının deneyimini düşünmelisiniz başlıklar onu nasıl iyileştirir?” Başından sonuna kadar kısa bir metin eklerseniz, kullanıcının okuyup takip etmesi çok zor olacaktır. Başlıkların amacı budur: Sayfayı hızlı bir şekilde tarayabildiğinizden, ne hakkında olduğunu anladığınızdan ve hatta tamamen okumak için zaman harcamak isteyip istemediğinizi bildiğinizden emin olmak. ”

Web Yöneticisi Eğilim Analisti John Muller, birden çok H1 etiketi kullanmanın (veya hiç kullanılmamasının) Google’ın algoritmalarını zorlamayacağını söyledi. Bununla birlikte, net, anlamsal başlıklara sahip olmanın, arama motorlarının sayfaları anlaması için yararlı olduğunu ve içeriğinizi kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirdiğini de belirtiyor.

Arama motorlarına sayfanızın neyle ilgili olduğu hakkında daha iyi bir fikir vermek için H1’leriniz ve H2’leriniz için anahtar kelimeler kullanmak iyi bir uygulamadır. Başlıklarınızı anahtar kelimelerle spam yapmayın. İçeriğinizi kullanıcıların ve arama motorlarının gezinmesini kolaylaştırmak için kullanın.

Am: AMP

Hızlandırılmış Mobil Sayfaların kısaltması olan AMP, Google tarafından desteklenen açık kaynaklı bir girişimdir ve yayıncıların mobil cihazlarda hızlı bir şekilde sayfalara sahip olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Google, Şubat 2016’da AMP listelerini mobil sonuçlarına resmi olarak entegre etti.

Google’dan John Mueller, birçok kez AMP’nin resmi bir sıralama faktörü olmadığını belirtti.

“Ve AMP’nin bir sıralama faktörü olmadığını söyleseler de, bir haber yayıncısıysanız, arama sonuçları sayfasında birinci sınıf bir konumda bulunan mobil Haber atlı karıncalarına girmenin tek yolu AMP kullanmaktır. Sterling ekliyor. “Ve bu bir sıralama faktörü değil, ancak sayfada size ayrıcalık tanıyor.”

AMP sadece haber yayıncıları için değildir. Enge, “[bir haber yayıncısı olmasanız bile] elde edebileceğiniz şey, sayfanızla çok daha yüksek kullanıcı etkileşimi ve sayfalarınız süper hızlı olduğu için daha yüksek katılım oranlarıdır,” diye belirtiyor ve daha hızlı sayfaların mobil dönüşümünüzü artırabileceğini açıklıyor.

Temel SEO Rehberi Bölüm 5: Güven, Otorite ve Arama Sıralaması

Temel SEO Rehberi Bölüm 5: Güven, Otorite ve Arama Sıralaması
Temel SEO Rehberi Bölüm 5: Güven, Otorite ve Arama Sıralaması

Arama motorları bağlantılara veya sosyal hesaplara güvenmeye karar verebilirse, web sitelerine güvenmeyi öğrenebilirler mi? Kesinlikle. Hem kullanıcıların hem de arama motorlarının güvenilir göreceği bir sitenin kurulmasına giden birkaç faktör vardır.

Bing’in kıdemli program yöneticisi Frédéric Dubut, “Güvenilir olduğunu düşündüğümüz şeyi çerçevelemek için, bir e-ticaret web siteniz olduğunu ve web sitenize gelen bir kullanıcının olduğunu hayal edin,” diyor.

“Kendinize sormanız gereken ilk soru, kendilerine soracakları sorudur: ‘Kredi kartı numaramı bu web sitesine verebilir miyim ve emin ellerde olacağından emin olabilir miyim?’ En uç noktayı nerede görebilirsiniz. Seattle’da [Amazon] faaliyet gösteren çok ünlü bir e-ticaret sitesi var ve tabii ki herkes onlara kredi kartı numarasını verecek; kredi kartı numaranızın emin ellerde olduğunu biliyorsunuz. ”

Au: Yetki

Otorite olmak, tipik olarak, alanınızda veya iş sektörünüzde geniş çapta tanınan bir lider olmak anlamına gelir ve amaç organik olarak iyi bir sıralama elde etmek olduğunda bu çok yararlıdır.

Paranız, hayatınız (YMYL) nişlerinde bulunan ve mali veya tıbbi tavsiye sunan siteler özellikle incelenir. 2019’da Google, YMYL sorguları için “yanıt olarak sunduğumuz sayfaların güvenilirliği, uzmanlığı veya güvenilirliği konusundaki anlayışımız gibi faktörlere sıralama sistemlerimizde daha fazla ağırlık vereceğini” doğruladı.

Google, otoriteyi esas olarak sayfa bazında değerlendirir; bununla birlikte, site geneli sinyaller tek tek sayfaları desteklemek için de kullanılabilir. Sayfalarınızın aldığı bağlantı türleri (özellikle saygın web sitelerinden ve nişinizdeki diğer sitelerden), bu geri bağlantıların içinde ve çevresinde kullanılan kelimeler, etkileşim ölçütleri, sitenizin ne kadar süredir çalıştığı ve hatta incelemeler arama motorları için sinyaller olarak kullanılabilir. otoriteyi ölçmek için.

Google ayrıca, en iyi sonuçlarda görünen sayfaların kalitesini ve referans uzmanlığı, yetki ve güveni (veya EAT) izledikleri yönergeleri değerlendirmek için insan değerlendiricilerle sözleşme yapar.

Derecelendiriciler, sıralamaları doğrudan etkilemez, ancak geri bildirimleri Google’ın arama algoritmalarını iyileştirmek için kullanılır, bu nedenle sayfaları nasıl değerlendirdiklerini öğrenmek, kullanıcılara ve arama motorlarına daha iyi hizmet veren yetkili içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

(“Sayfa yetkisi” veya “alan yetkisi” ni değerlendirmeye çalışan araçların, arama motorlarının bir şeyleri nasıl puanladığını düşündüklerine dayalı olarak üçüncü taraf şirketler tarafından tahmin edildiğini unutmayın; bu ölçümler aslında arama motoru algoritmalarında kullanılmaz.)

En: Nişan

Yüksek kaliteli web sayfaları, kullanıcılarla anlamlı etkileşimler sağlamalıdır. Bu etkileşimlerin yönleri, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı, ortalama oturum süresi vb. Gibi etkileşim ölçütleriyle ölçülebilir.

Arama motorları, genellikle algoritmalarında etkileşim ölçütlerinin nasıl kullanıldığını veya kullanılıp kullanılmadığını açıklamak konusunda isteksizdir. Ve bir arama motorunun, etkileşimin arama sıralamalarını bilgilendirmek için nasıl kullanılabileceğine dair bir patenti olması, onun şu anda onu kullanmakta olduğu anlamına gelmez.

Bununla birlikte, kaliteli içerik ve kullanıcı deneyimi SEO’nun büyük bir parçasıdır ve bunlara öncelik vermek, katılımınız ve dönüşüm oranlarınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmalıdır.

Diğer taktiklerin yanı sıra, kullanıcının amacını göz önünde bulundurarak, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği tanıtarak ve dahili bağlantınızı geliştirerek daha fazla katılımı teşvik edebilirsiniz. Etkileşimin ölçüldüğüne inanıyoruz ve arama motorları etkileşim ölçümlerini algoritmalarına dahil ediyorsa, sıralamalarınız bunun için daha iyi olacaktır.

Re: İtibar

Yayınların, doğruluk kontrolü ve orijinal raporlama için katı standartlara bağlı kalarak itibar kazanması zaman alabilir. Bu itibar okuyucuların zihninde çok fazla ağırlık taşır ve aynı şey arama motorları için de geçerlidir.

Arama motorlarının itibarı değerlendirmek için kullandığı kesin sinyaller bilinmemektedir, ancak itibarlarına büyük saygı duyduğunuz kişileri, siteleri ve kurumları düşünün. Muhtemelen güvenilir ve istikrarlı bilgiler sağlayarak bu itibarını zaman içinde tesis etmişlerdir, başkaları tarafından kendi alanlarında uzman olarak gösterilmişlerdir ve meslektaşları veya müşterileri tarafından iyi konuşulmuştur.

Temel SEO Rehberi Bölüm 6: Arama motorlarında bağlantı kurma ve sıralama

Temel SEO Rehberi Bölüm 6: Arama motorlarında bağlantı kurma ve sıralama
Temel SEO Rehberi Bölüm 6: Arama motorlarında bağlantı kurma ve sıralama

Bağlantılar, arama motorları tarafından kullanılan ilk büyük “sayfa dışı” sıralama faktörüydü. Google, bağlantıları “oylar” olarak sayan ilk arama motoru değildi, ancak alaka düzeyini artırmak için bağlantı analizine büyük ölçüde güvenen ilk arama motoruydu (Google’ın kurucu ortağı Larry Page’de olduğu gibi) 1998.

Bağlantılar, içerikle birlikte Google’ın arama sıralaması için en önemli harici sinyallerden biri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, bağlantıların arama motorları tarafından nasıl yorumlandığı ve işlendiği dahil olmak üzere çok şey gelişti.

Va: Değer

Bağlantılar eşit oluşturulmaz. Sonuçta, size bağlantı veren sitelerin kalitesi ve sektörünüzle alaka düzeyi farklılık gösterebilir. Güçlü bir gazetecilik itibarına sahip bir haber yayınından gelen bir bağlantı, sektörünüzle hiçbir ilgisi olmayan bir blogun yorumlar bölümündeki bir bağlantıdan daha değerli olacaktır.

Sektörünüzle alakalı ve saygın olan güvenilir, kaliteli web sitelerinden ve sitelerden gelen bağlantılar büyük olasılıkla daha fazla ağırlık taşıyacaktır.

Siteler, nofollow bağlantı özniteliğini uzun süredir önce yorumlarda ve ardından sponsorlu veya reklamla ilgili bağlantıları işaretlemek ve bu bağlantıların sıralamalarda sayılmasını önlemek için kullanmaktadır. Bazı yayıncılar, bağlantı şemalarına karışmış gibi görünmekten kaçınmak için içeriklerindeki tüm giden bağlantıları nofollow edecek kadar ileri gittiler.

Bu, sitenize gelen nofollow geri bağlantılarının sitenize kredi aktarmayacağı anlamına geliyordu. Şimdi, yine de Google, nofollow bağlantı özniteliğini sıralama amacıyla bir “ipucu” olarak kabul eder ve sayfalarınıza yönelik nofollow bağlantıları, sinyalleri sıralamak için kullanılabilir.

Ac: Çapalar

Bağlantı metni, köprüde kullanılan tıklanabilir metni ifade eder. Normal metinden farklı bir renkte (genellikle mavi) olacak ve altı çizili olacaktır. Çapa testinde kullanılan sözcükler, arama motorları tarafından bir web sitesinin bağlantı verdiği içeriği veya siteyi açıklama şekli olarak görülür.

Elbette, başkalarının sitenize bağlantı vermek için kullandığı bağlantı metnini genellikle kontrol edemezsiniz. Bununla birlikte, bağlantı metnini kendi iç bağlantılarınızda kontrol edebilirsiniz. Page One Power’da içerik pazarlama uzmanı olan Andew Dennis, “Optimize edilmiş bir dahili bağlantı yapısı, bağlantı kurma başarısı için kritiktir” diye yazıyor.

Ba: Geri bağlantılar

Gelen bağlantılar olarak da adlandırılan geri bağlantılar, diğer sitelerden sayfalarınıza geri işaret eden bağlantılardır. İçeriğinizin alaka düzeyini ve kalitesini gösteren sinyaller arama motorlarına gönderirler.

SEO başarısına birçok bağlantı eklenebilir. Daha da fazlası, birçok farklı siteden bağlantı alıyorsanız. Her şey eşit olduğunda, bir siteden 1.000 bağlantı, 1.000 siteden 1.000’den çok daha az bağlantı anlamına gelecektir. Peki nicelik ve nitelik ne olacak?

“Geri bağlantıların kalitesinin nicelikten daha önemli olduğu söyleniyor ve bu ideal. Link Fish Media’nın operasyon direktörü Julie Joyce, “Ancak, daha fazla bağlantıya sahip sitelerin rakiplerine kıyasla peşinde koştukları tek şey bu olduğunda sıralandığı çok fazla durum gördüm” diyor. “Bazı durumlarda, özellikle rekabetin o kadar şiddetli olmadığı daha küçük sektörler söz konusu olduğunda, yalnızca birkaç geri bağlantıya sahip olmaktan kurtulabilirsiniz. Bazen hedefiniz daha çok, daha çok olduğunda kaliteyi kaybedersiniz. ”

Spam yapmaktan, bağlantı satın almaktan, misafir gönderi planlarından ve bağlantı değişimlerinden kaçının. Bunlara veya diğer sözde “siyah şapka” taktiklerine başvururken yakalanırsanız, arama motorları tarafından cezalandırılmayı bekleyebilirsiniz.

Temel SEO Rehberi Bölüm 7: Kullanıcı bağlam sinyalleri ve arama motoru sıralamaları

Temel SEO Rehberi Bölüm 7: Kullanıcı bağlam sinyalleri ve arama motoru sıralamaları
Temel SEO Rehberi Bölüm 7: Kullanıcı bağlam sinyalleri ve arama motoru sıralamaları

Belirli bir sorgu için arama sonuçları kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. Herkesin tamamen farklı sonuçlar gördüğü anlamına gelmez. Bunun yerine, herkes aynı “genel” listelerin çoğunu görür. Ancak, birinin nerede olduğu, kimi tanıdığı veya internette nasıl gezindiği nedeniyle görünen bazı listeler de olacaktır.

Arama motorları ayrıca, sağladıkları sonuçları kullanıcının sorgusunu yönlendirmek amacıyla eşleştirmeye çalışır. Google’ın SEO’lara vereceği tavsiye, içeriğinizi kullanıcıyı göz önünde bulundurarak tasarlamak olmuştur ve bu amaç Periyodik SEO Faktörleri Tablosunun Kullanıcı öğelerine yansıtılmıştır.

Co: Ülke

Kullanıcılar bulundukları ülkeyle alakalı sonuçları görür. ABD’deki bir kullanıcı “dün gecenin futbol skorları” nı arayan Amerikan futbolu maçlarının sonuçlarını, Birleşik Krallık’taki bir kişi ise Amerikan’ın dediği futbol oyunları türlerinin sonuçlarını görecektir.

Bir bölgenin coğrafyasını, dilini ve kültürünü hesaba katmak, içeriğinizin hizmet verdiğiniz bölgelerdeki kullanıcılarla konuşmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Siteniz belirli bir ülkeyle alakalı görülmezse, ülke kişiselleştirmesi gerçekleştiğinde görünme şansınız azalır. Alakalı olmanız gerektiğini düşünüyorsanız, muhtemelen uluslararası SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekecektir. Örneğin, muhtemelen uygun ülke kodu üst düzey alanını kullanmak ve sitenizin dilini belirtmek için hreflang özelliğini uygulamak isteyeceksiniz.

Birden çok dilde içeriğiniz varsa, sayfalarınızın alternatif dil sürümleri için farklı URL’ler kullanmak en iyisidir. Ardından Google’ı dil ve bölge varyantları hakkında bilgilendirmek için rel = “alternate” hreflang etiketini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak, arama motorlarının sayfalarınız arasındaki ilişkiyi anlamalarına yardımcı olur, böylece onları daha doğru bir şekilde tarayabilir ve dizine ekleyebilirler.

Lo: Yerellik

Daha önce “yakınımdaki XYZ” yi veya hatta sadece “yerel haberleri” aradıysanız, arama motorlarının şu anda bulunduğunuz şehre veya metropol bölgesine özel sonuçlar sağladığını fark etmiş olabilirsiniz.

Şehre özgü sonuçlarda görünmek istiyorsanız, sitenizi hizmet verdiğiniz alanlarla alakalı hale getirmeniz gerekir. İşletmenizin adresini sitenize eklemek ve Google Benim İşletmem girişinizi yapılandırmak, başlamak için iyi bir yerdir.

Yelp veya TripAdvisor gibi sektöre özgü sektörlerde varlık oluşturmak da yardımcı olabilir. Markanızın birden fazla konumu varsa, sitenizde bu mahallelerden veya şehirlerden bahsetmek de iyi bir fikirdir.

Hs: Tarih

Konum sinyallerine ek olarak Google, sonuçları yakın zamanda yapılan bir aramadan anlık bağlama göre de kişiselleştirebilir. Örneğin, bir kullanıcı rock müzikle ilgili içerik aradıysa, bir arama motoru bir sonraki aramasının sonuçlarını bağlam sallaştırmak için önceki sorguyu kullanabilir, “kraliçe” ve bir monarch ile değil, grupla ilgili sonuçlar sağlayabilir.

Bir SEO faktörü olarak geçmişe gelince, bu, optimize edilecek az asılı meyve olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, marka bağlılığını teşvik eden anlamlı bir ilk izlenim yaratmak için içeriğinizi ve kullanıcı deneyiminizi iyileştirin. Zamanla, bu, en iyi sonuç olmasa bile kullanıcıları arama sonuçlarında alanınızı aramaya teşvik edebilir.

Ux: Kullanıcı Deneyimi

Arama motorları, kullanıcıları yalnızca en alakalı sonuçlara yönlendirmekle kalmaz, aynı zamanda onları olumlu bir deneyim yaşayacakları sayfalara da göndermek isterler. Sonuçta, kullanıcı reklam bombardımanına uğrarsa veya bir işlemi tamamlarken sorun yaşarsa alakalı bir sayfa ne kadar yararlıdır?

Kullanıcı deneyimi (UX), site navigasyonunuzdan içeriğinizin kalitesine, site hızına ve daha fazlasına kadar her şeyi kapsar. Yapısal bir bakış açısından, ziyaretçilerinizin aradıkları şeyi bulmalarını sezgisel hale getirmek isteyeceksiniz.

Bu, ister masaüstü ister mobil cihazlarda olsun, kolayca erişilebilen gezinme, net bir sayfa hiyerarşisi ve takip etmesi kolay içerik yapısı anlamına gelir.

Kullanıcılarınızın arama amacını karşılamak, kullanıcı deneyiminiz için de harikalar yaratacaktır. İlk izlenimlerin önemli olduğu yer burasıdır site ziyaretçilerinin tahmin yürütmesine izin vermeyin. Ziyaretçiler, aradıklarını sunup sunmadığınızı hızla anlayabilmelidir.

İzleyicilerin beklentileri büyük ölçüde değiştiğinden, siteden siteye UX de değişecektir. Kitlenizin tercihlerine girin ve sayfalarınızı onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenleyin.

Araştırmanız, ziyaretçilerinizin çoğunun görme bozukluğu olduğunu gösteriyorsa, daha büyük yazı tipleri kullanmayı ve yardımcı teknolojiler için erişilebilirliğinizi geliştirmeyi düşünün. Hedef kitleniz tek bir coğrafi bölgede merkezileşmişse, dilinizin ve içeriğinizin o bölgeye hizmet ettiğinizi yansıttığından emin olun.

Sayfa hızınızı yavaşlatan gereksiz widget’lara veya eklentilere dikkat edin. Bozuk bağlantılar ve hatta yazım hataları ve kötü dilbilgisi, kullanıcılarınızın deneyimini etkiler.

In: Amaç

Sitenizdeki farklı sayfalar, muhtemelen müşterilerinizin yolculuğunun çeşitli aşamalarına göre uyarlanmıştır. Hedef kitlenizin yolculuklarının farklı aşamalarında nasıl arama yaptığını anlamak, onların özel ihtiyaçlarını karşılamanızı sağlayan içerik ve anahtar kelime stratejileri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Arama amacı tipik olarak şu şekilde kategorize edilebilir:

 • Bilgilendirici: Bunlar, dönüşüm hunisinin üst kısmındaki sorgular olma eğilimindedir; bu, kullanıcıların araştırmalarına başladığı ve bir konu veya bir sorunun çözümü hakkında daha fazla bilgi aradığı anlamına gelir.
 • Gezinme: Bu sorgular genellikle marka veya şirket adlarını veya belirli ürün veya hizmetleri içerir. Kullanıcılar belirli bir modeli, ürünü veya hizmeti arıyor olabilir veya bir şirket veya marka hakkındaki en son haberlerle ilgileniyor olabilir.
 • Ticari: Bunları dönüşüm hunisinin orta kısmındaki sorgular olarak düşünün. Kullanıcılar araştırma ve değerlendirme süreçlerinde daha derindir ve genellikle ürün veya hizmet sayfaları dahil olmak üzere daha fazla bilgi ararlar.
 • İşlemsel: Artık satın almaya hazırlar. Bunlar, dönüşüm hunisi sorgularının alt kısmıdır. [satın al], [satış], [fiyatlandırma] düşünebilirsiniz.

Kelimeler yararlı ipuçlarıdır, ancak niyet, arama kutusunda görünenin ötesine geçer. “Paris yükseklik kulesi” ni arayan bir kullanıcı, muhtemelen Eyfel Kulesi’nin uzunluğu için bilgi amaçlı bir sorgu yürütüyor ve makine öğrenimindeki gelişmelerle, arama motorları, kullanıcı açıkça yer işaretinin adını yazmadan böyle bir niyet çıkarabiliyor.

Bing’in web sıralama proje yöneticisi Frédéric Dubut, “Kullanıcılarımızın ne istediğini çok derinden anlamaya çalışıyoruz” diyor.

“Derin öğrenmenin devreye girdiği yer burasıdır: Aynı amacı ifade etmenin birçok farklı yolu vardır; Eşleşmeyi yapmak için yalnızca anahtar kelimelere güvenmek istemiyoruz. Bu nedenle, kullanıcının sorgusundaki amacının ne olduğunu, belirli dokümanın amacının ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz ve ikisini yalnızca anahtar kelimelerle değil, aynı zamanda amaç açısından da eşleştirmeye çalışıyoruz. ”

Bununla birlikte, anahtar kelime araştırması henüz ortadan kalkmıyor. Google’dan John Mueller’in kısa süre önce söylediği gibi, “… arama motorları yalnızca bu kelimelerden fazlasını anlamaya çalışsa bile, kullanıcılara belirli kelimeleri göstermek, sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu anlamalarını biraz kolaylaştırabilir ve bazen biraz biraz dönüşüm süreci. ”

Temel SEO Rehberi Bölüm 8: Toksinler ve arama motoru spam cezaları

Temel SEO Rehberi Bölüm 8: Toksinler ve arama motoru spam cezaları
Temel SEO Rehberi Bölüm 8: Toksinler ve arama motoru spam cezaları

Arama motoru optimizasyonu alanına giren herkes, bazı şüpheli (“siyah şapka”) taktiklerle veya Toksinlerle karşılaşabilir.

Bunlar, motorların yöntemlerinin çok daha az karmaşık olduğu günlerde yüksek sıralamayı garanti etmek için yeterli olabilecek kısa yollar veya hilelerdir. (En azından yakalanana kadar şimdi bile işe yarayabilirler.) Bu taktiklerden uzak durmanızı öneririz, çünkü bunları kullanmak ceza veya yasaklama ile sonuçlanabilir.

İçiniz rahat olsun, bir arama motoruna yanlışlıkla spam göndermek zordur ve motorlar, birinin ağır bir cezayı hak edip etmediğine karar vermeden önce çeşitli sinyallere bakar. Bununla birlikte, yapılmaması gereken şeyler hakkında konuşalım.

Cl: Gizleme

Arama motoru tarayıcılarına, kullanıcılara sunduğunuzdan farklı bir şeyin gösterilmesi “gizleme” olarak adlandırılır ve potansiyel olarak kullanıcıları, alakasız veya zararlı sayfaları ziyaret etmeleri için kandırmak için kullanılabilir.

Diğer Toksinlerin bazılarından farklı olarak, gizleme kazara meydana gelebilecek bir şey değildir bu, arama sonuçlarını değiştirmeye yönelik kasıtlı bir girişimdir ve bunu yaparken yakalanırsanız, çok ağır bir ceza bekleyebilirsiniz.

JavaScript sorunları ne olacak?

“Gizleme özellikle Google yönergelerine aykırıdır, ancak bu yönergeler şu anda JavaScript nedeniyle belirsizdir”. “Tek sunucu tarafı işleme (SSR) çözümü, onu yalnızca dinamik olarak örümcek tespitiyle uyum içinde sunuyor. Googlebot’tan gelen bir isteği işlediğinizde, diğer tüm istekler normal bir şekilde işlenirken tarayıcıda işleme için komut dosyaları sunarken SSR yapmayı seçebilirsiniz. Bu, teknik olarak gizlemedir, ancak Google amacın farkında oldukları için diğer tarafa bakar. ”

“Niyetiniz şüpheli olmadığı sürece, bunu yapabilir ve yasaklanmamayı bekleyebilirsiniz. Johnson’a göre, kullanıcılara göstermediğiniz bazı içerikleri örümcekler için ayırdığınızda işler sınırı aşmaya başlar.

Sf: Doldurma

Bir anahtar kelimenin bir sayfada ne kadar çok görünürse, arama motorlarının sayfanın sorgu için o kadar alakalı olduğunu düşüneceğini varsayabilirsiniz. Hayır! Kullanıcılar için doğal veya yararlı olandan daha sık anahtar kelime eklemeye “anahtar kelime doldurma” denir. Piyasadaki en eski spam taktiklerinden biridir ve sizi yine de cezalandırabilir.

Sıralamalarınızı iyileştirmek için anahtar kelimeleri başlıklarınızda, metinlerinizde, altbilgilerinizde her yerde tekrar, tekrar, tekrar etmeyin. Anahtar kelime sıklığı için sihirli bir formül yoktur ve anahtar kelime yoğunluğu bir efsanedir.

Bunun yerine, kullanıcının amacına odaklanın. Bunun bir anahtar kelimenin yalnızca birkaç kez mi yoksa bir düzineden fazla kez mi ortaya çıkması ile sonuçlanması, içeriğinizin kalitesinden ve hedef kitlenize sağladığı değerden çok daha az önemlidir.

Ar: Korsanlık

Bir başkasının fikri mülkiyetini (makale, şarkı, grafik, fotoğraf, video vb.) Sökmek ve bunu kendi mülkiyetinizmiş gibi göstermek yasa dışıdır. Bununla birlikte, SEO için kötü olmasının tek nedeni bu değildir: Kullanıcılar genellikle içeriğin orijinal kaynağını ister ve arama motorları bunu onlar için sağlamak ister.

Google’ın 2012 “Korsan” güncellemesi, telif hakkı yasasını ihlal eden siteleri hedef aldı. Siteler, Dijital Binyıl Telif Hakkı (DCMA) yayından kaldırma isteklerine tabidir. İntihal yapmak veya intihal edilmiş veya yasa dışı içeriğe ev sahipliği yapmak, arama sonuçlarından çıkarılmanıza neden olabilir. Size karşı bir DMCA yayından kaldırma talebinde bulunulduğundan şüpheleniyorsanız Google Search Console bildirimlerinizi kontrol edin.

Sc: Şemalar

Geri bağlantı aramak SEO’nun önemli bir yönüdür, ancak para söz konusu olduğunda kurallar değişir. Bağlantı eşitliğini ileten bağlantılar için ödeme yapmak, hem Google hem de Bing’in kurallarını ihlal eder ve bunu yapmak organik görünürlüğünüz açısından korkunç sonuçlar doğurabilir.

Link Fish Media’nın operasyonlar direktörü Julie Joyce, “Google tarafından cezalandırılabilirsiniz veya yasaklanabilirsiniz ve bu iyi bir durum değil” diyor. “Sorunun ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak, bulunduğunuz yere geri dönmeniz birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.”

Açık olmak gerekirse, başka bir kuruluşun web sitesine bir geri bağlantı yerleştirmek için ödeme yapabilirsiniz (reklamlarda olduğu gibi), ancak bu bağlantılar bağlantı eşitliğini geçemez. Ücretli bağlantılar, rel = “nofollow” veya rel = “sponsorlu” bağlantı özniteliğiyle belirtilmelidir.

Şemalar sadece bağlantı satın almakla da sınırlı değildir:

Anahtar kelime yüklü bağlantılara sahip büyük ölçekli konuk gönderme hizmetleri, bağlantı değiş tokuşları, blog spam’i ve diğer yasa dışı uygulamalar da arama motorlarından cezalara neden olabilir. Bu yöntemleri kullanarak arama algoritmalarını manipüle etmeye çalıştıkları için tutuklanan çok sayıda marka örneği var Google’ın kendisini bile içeriyor.

Google’ın kurallarını görmezden gelmeyi seçerseniz, yakalanırsanız biraz merhamete hazırlıklı olun. Ücretli bağlantılarının tespit edilemez olduğunu söyleyen programlara da inanmayın. Öyle değiller, özellikle de soğuk çağrı yapanların çoğu aptallar tarafından yönetildiğinde.

Sıralamalarınızın zaman içinde kademeli olarak yükseldiğini görmek, kestirme yollardan gitmek ve bir penaltıdan sonra geri adım atmak zorunda kalmaktan çok daha iyidir.

Hi: Gizleniyor

Sayfalarına anahtar kelimeler yerleştiren site sahipleri de metni gizleyerek bu girişimleri engellemeye çalışabilir. Yazı tipi rengini arka planla eşleştirerek, metni ekran dışına yerleştirerek, yazı tipi boyutunu sıfıra düşürerek veya başka herhangi bir gizleme yöntemiyle, metni gizlemek Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’nin ihlali anlamına gelir ve bir cezaya neden olabilir.

Bağlantılar, bazı site sahiplerinin bağlantı eşitliğini geçmeye çalışırken ücretli bağlantıları görsel olarak gizlemek için yapabileceği şekilde, onları kullanıcılar tarafından görünmez kılacak şekilde de şekillendirilebilir. Sebebiniz ne olursa olsun, öğeleri gizlemek, kullanıcıların fayda sağlayacağı bir şey değildir ve SEO’nuzu geliştirme olasılığı düşüktür.

Bununla birlikte, kullanıcı onunla etkileşime geçtiğinde kendini gösteren genişletilebilir içerik durumu vardır; örneğin, bir Wikipedia makalesi içindeki bir bağlantının üzerine gelmek daha fazla bilgi ortaya çıkarabilir.

Iv: Müdahaleci

Engel ister bir geçiş reklamı, ister bir dizi reklam veya başka bir müdahaleci unsur olsun, ziyaretçilerin aradıklarını bulmak için çemberden atlamalarını sağlamak, kullanıcı deneyiminize ve organik görünürlüğünüze zarar verebilir.

Genellikle gelir elde etme veya site metriklerini değiştirme girişimlerinde kullanılan bu tür kötü uygulamalar, Google’ın En Yoğun Güncelleme olarak da bilinen Sayfa Düzeni algoritmasının ele almak için oluşturulmuş olduğu şeydir.

İyi ya da kötü, geçiş reklamları artık mobil kullanıcı deneyiminin ortak bir parçası. 2017’de Google, site sahiplerini bu tür öğeleri kötüye kullanmaktan caydırmak için mobil müdahaleci geçiş cezasını uygulamaya koydu.

Daha yakın bir zamanda, Google, Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerini bu eğilimi ele alacak şekilde güncelledi, “Tek bir açılır reklam veya açık ve kullanımı kolay bir kapat düğmesi olan geçiş sayfası çok dikkat dağıtıcı değildir, ancak harika bir kullanıcı deneyimi olmayabilir. Ancak, sayfa kaydırmayı izleyen kapatılması zor Reklamlar veya bir uygulamanın indirilmesini gerektiren geçiş sayfaları gerçekten dikkat dağıtıcı olabilir ve MC’nin [ana içeriğin] kullanımını zorlaştırabilir. ”

Tüm geçiş reklamları sorumluluk değildir. Yasal yükümlülüklerle (gizlilik veya yaş doğrulama gibi) ilgili geçiş reklamları “sorumlu bir şekilde kullanılırsa”, oturum açma diyalogları ve “makul miktarda ekran alanı kullanan ve kolayca kapatılabilen” diğer banner’lar Google’ın mobil müdahaleci geçiş cezasından etkilenmez.

Temel SEO Rehberi Bölüm 9: Aramada yükselen dikeyler

Temel SEO Rehberi Bölüm 9: Aramada yükselen dikeyler
Temel SEO Rehberi Bölüm 9: Aramada yükselen dikeyler

Arama, geleneksel sonuçlar sayfasının çok ötesine geçti. Amada yeni ortaya çıkan sektörlere bir bakış niteliğindedir. Ses, görüntü, yerel ve video arama teklifleri, kullanıcılara bilgileri tercih ettikleri şekilde bulma seçenekleri sunar.

Ortaya çıkan bu sektörler, tamamen farklı bir SEO becerileri seti gerektirmez bu kılavuzdan öğrendiğiniz temel tekniklerin çoğu, sektörler için geçerlidir. Bununla birlikte, göz önünde bulundurmanız gereken benzersiz özellikler ve nüanslar vardır.

Voi: Ses

Google Assistant, Siri ve Alexa gibi dijital asistanlar, mobil cihazlara, arabalara, giyilebilir cihazlara ve akıllı ev cihazlarına girdi.

Tüm SEO en iyi uygulamalarını yaparsınız ve verilerinizi Google’a aktarırsınız ve [yapılandırılmış verilerle] işaretlersiniz ve bu da sonuçlarla ilgilenir. Yani, birisi yerel bir kafe veya diş hekimi ya da her neyse, ararsa, her şeyi arka tarafta yaptıysanız, karşınıza çıkacaksınız. “Başkaları şöyle diyecek:” Öne çıkan snippet için gerçekten optimizasyon yapmanız gerekiyor kullanıcıların sorgu yazarken sorgu yazarken sorguları sesli olarak nasıl farklı şekilde formüle edebileceğini düşünmeniz gerekir .; ”

Geleneksel görüş, sesli sorguların daha uzun olduğu, dilbilgisi açısından tutarlı olmayabilecek daha yoğunlaştırılmış bir anahtar kelime kümesinin aksine bir soru biçimindeler.

“Dolayısıyla, bunun etrafında biraz farklı bir düşünce var ve bazı insanlar” Pekala, arama kayıtlarınıza bakın, insanların size farklı medya kanallarında sorduğu türden sorulara bakın ve bunu web sitenizin içeriğine dönüştürün. Sıkça Sorulan Sorular oluşturun, insanların soracağı ortak soruları yansıtan içerik sayfaları oluşturun ve ardından insanlar bunları klavye veya ses yoluyla sorduklarında sıralayacaksınız. “”

Resim: Resim

Organik listelerin üzerinde görünen bir resim kutusu ve kullanıcıları görseli barındıran sayfaya yönlendiren görsel arama ön izlemeleri ile, görsel optimizasyonu SEO rejiminizin normal bir bileşeni olmalıdır.

Ayrıca, görsellerin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurun.

Kullanıcıların beklediği kaliteden ödün vermeden dosya boyutunuzu olabildiğince küçültmeye çalışın; bu, yükleme sürelerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Resimleriniz de ekranın alt kısmında görünüyorsa, kullanıcıların içeriğinizle etkileşime geçmeden önce tüm resimlerinizin yüklenmesini beklemek zorunda kalmaması için geç yükleme uygulamayı düşünün.

Ayrıca, arama motorlarının resimlerinizi dizine ekleyebilmesi için standart görüntüler için JPEG ve PNG, vektör grafikleri için SVG ve basit animasyonlar için GIF gibi yaygın dosya biçimlerine bağlı kalmak isteyeceksiniz. Arama motorlarına daha fazla bilgi vermek için görselleri yapılandırılmış verilerle bile işaretleyebilirsiniz.

Loc: Yerel

Çevrimiçi görünürlüğün, fiziksel mekanlarda çevrimdışı yaya trafiğini ve satın alma işlemlerini artırabileceğini biliyoruz. Aramada yerel görünürlük için optimize etmek her zamankinden daha önemli.

Yerel aramanın öncelikle Google, ardından Yelp ve Facebook ve belki de bir sektörle ilgili olduğunu söyleyebilirsiniz.

“Dolayısıyla, konuk ağırlama işindeyseniz veya restoranlarda veya özel bir alandaysanız, o zaman genellikle insanların bilgi bulmak için kullanacağı bir dizin sitesi veya birkaç site olacaktır – TripAdvisor bariz bir sitedir.”

Google My Business platformu özellik eklemeye devam ediyor. Girişinizi sahiplenmek ve optimize etmek, Google Arama ve Haritalar’da varlığınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yerel bir sıralama faktörü olan işletme bilgilerinizi güncelleyebilir, fotoğraf yükleyebilir ve incelemeleri yönetebilirsiniz.

Yelp’te (veya sektörünüzle en alakalı dizin sitesinde) bir varlığınız olması trafiği doğrudan kapınıza çekebilir.

“Ancak, bir Google SEO perspektifinden, Yelp ve diğer dizinlerde oluşturulmak istemenizin nedeni sıralamaya girecek olmalarıdır – çoğu durumda kendi web sitenizi geçecekler ve Sterling, bu alanların sahip olduğu yetki ”diyor.

Amazon Alexa ekosistemi içinde Amazon, birden çok kaynaktan veri alıyor, yerel veri kaynaklarından biri Yext, ancak başka kaynakları da var. Yelp başka biri. Sterling, bunu göz önünde bulundurarak, verilerinizin Alexa cihazlarında keşfedilebilir olması için bir dereceye kadar Yelp’te ve Yext’te olduğundan emin olmanız gerektiğini söylüyor.

Sterling, Google Home’da ve ayrıca akıllı telefonlar için Asistan’da, bir hizmet uzmanıysanız, yalnızca Google Garantili rozetiniz varsa veya yetkili ortaklarından birinden gelirseniz sizi öne çıkaracaklarını söylüyor.

Vid: Video

Perficient Digital genel müdürü Eric Enge, “Videonun peşindeyseniz, yalnızca videonuzu Google aramada sıralamak için bir şeyler yapamazsınız, aynı zamanda YouTube.com aslında çok önemli bir arama motorudur” diyor.

Google, video sonuçlarını ana arama sonuçları sayfasında ve video sekmesinde gösterir.

Bazı video sıralama faktörleri Google ve YouTube arasında çakışsa da, video içeriğini optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken benzersiz hususlar vardır.

Hedef kitleniz YouTube‘da ise, ortalama izlenme süresi çok önemli bir sıralama faktörüdür özellikle içeriğinizin önerilen bir video olarak gösterilmesini istiyorsanız. Görüntüleyenlerin videolarınızı bulmalarına yardımcı olmak için, araştırdığınız anahtar kelimeleri başlığınıza, açıklamanıza ve etiketlerinize eklediğinizden emin olun.

YouTube’un otomatik altyazılarına güvenmek yerine, YouTube’a içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve transkriptlerinizin izleyicileriniz için doğru olmasını sağlamak için kendi konuşma metninizi ekleyin. Ayrıca, kitlenizde yankı uyandıran, onları tıklamaya ve görüntüleme sayınızı artırmaya ikna eden orijinal bir küçük resim oluşturmak isteyeceksiniz.

Etkileşim, YouTube SEO için de bir husustur, bu nedenle izleyicilerinizi abone olmaya, paylaşmaya, yorum yapmaya ve videonuzu beğenmeye teşvik edecek yaratıcı yollar bulmak isteyeceksiniz.

Video içeriğinizin birincil amacı, kullanıcıların sizi ana Google arama sonuçları sayfası aracılığıyla keşfetmesi ise, araştırmanızı yapın ve sıralamak istediğiniz sorgular için video döngüsünün göründüğünü doğrulayın. Olmasa bile, içeriğiniz yine de video sekmesinde görünebilir.

“Google’da videolar için sıralama algoritmaları, diğer web sayfalarında olduğu gibi şaşırtıcı bir şekilde.

Görünüşe göre aynı tür alaka düzeyi algoritmaları işin içinde. Videonun olduğu sayfanızın buna bağlantıları var mı? Bir düzeyde PageRank ve bu tür şeyler biriktiriyor mu?. “Sıralama algoritmaları [YouTube ve Google arasında] farklıdır çünkü Google’ın başarısı, sundukları sonuçlara göre kullanıcılara sundukları memnuniyet derecesine bağlıdır ve bu, pazar payını korumak veya büyütmek ve nihayetinde en sonunda çoğu reklam tıklaması. ”

Ancak, videonuzu ilgili bir sayfaya yerleştirip ardından bu sayfayı optimize etmekten daha fazlasını yapabilirsiniz:

Ayrıca doğrudan sayfaya bir konuşma metni ekleyebilir ve arama motorlarına daha fazla bağlam sağlamak ve olasılıkları artırmak için videoyu yapılandırılmış verilerle işaretleyebilirsiniz. videonuzun zengin bir sonuç olarak ortaya çıkması.

Uzunluğa bakılmaksızın, birincil hedefiniz her zaman hedef kitleniz için doğru olan içerik oluşturmak olmalıdır. Ancak, arama motoru algoritmaları aşırı kısa videoları tercih etmeyebilir.

Temel SEO Rehberi

Seo Danışmanı Hizmetlerimizden faydalanmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Kaynak: Search Engine Land

 

 

× WhatsApp